Home / Author Archives: Kiki

Author Archives: Kiki

6f

Festina Kurteshi pritet në Tiranë nga Kryebashkiaku Erion Veliaj

 Me datë 11 Nëntor,2017 Asambleja Komunale e Fëmijëve në Gjilan kryesuar nga Kryetarja e Asamblesë Festina Kurteshi e shoqëruar me asambleistët nga Asambleja Komunale e Fëmijëve-Gjilan dhe zyrtarët komunal të Gjilanit me ftesë të Kryetarit të Bashkisë së Tiranës,Shkëlqesisë së tij Z.Erion Veliaj u mikëpriten me nderimet më të larta ...

Read More »
auto_hoxhaa1510315876

Haradinaj: Prioritet i Qeverisë mbetet agjenda evropiane

Grupi për Hulumtimin e Politikave në Ballkan ka organizuar konferencën me temën “Agjenda për reforma evropiane: Raporti i progresit për qeverisjen e mirë dhe sundimin e ligjit”.Raporti prezanton ritmin e implementimit në këtë fushë, vonesat dhe sfidat me të cilat është përballur ky proces që nga nëntori 2016 e deri ...

Read More »
thumbnail_stadiumi-fillimi-punimet

Gjilani nis rindërtimin e stadiumit të qytetit – kosto 6 milionë euro

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, së bashku me kryetarin e Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri dhe përfaqësuesit e klubeve “Drita” dhe “Gjilani”, kanë vënë sot gurthemelin e rindërtimit të stadiumit të qytetit. Kryetari i Gjilanit tha se rindërtimi i stadiumit i dedikohet “Gjilanit” dhe “Dritës”, përkatësisht ...

Read More »
thumbnail_floil

Haziri: Pronarët e “Floil” janë heronjtë e gjallë të ditëve të sotme

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, gjatë inaugurimit të fabrikës për prodhimin e vajit ushqimor “Floil”, ka thënë se familja Mustafa dhe pronarët e kësaj kompanie, me punësimin e mbi 600 punëtorëve, janë heronjtë e gjallë të ditëve të sotme. “Të gjithë impresionohemi kur hyjmë në këtë gjigant. Familja ...

Read More »
thumbnail_1

30 familje skamnore të Gjilanit përfitojnë ndihma ushqimore nga komuniteti gjerman

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka pritur sot në një takim pune përfaqësuesin e komunitetit gjerman, përkatësisht priftin e kishës katolike, Erich Steigner, i cili ka sjellur ndihma ushqimore për 30 familje skamnore të Komunës së Gjilanit, fonde të cilat janë grumbulluar nga populli gjerman në vlerë prej ...

Read More »
partite-politike-780x439

Java e ardhshme vendimtare për koalicionet në balotazh

Partitë politike tashmë kanë nisur takimet për mundësinë e lidhjes së koalicioneve për balotazh, që do të mbahet më 19 nëntor. Së fundmi është realizuar koalicioni mes VV-së dhe AKR-së në Komunën e Prishtinës, si dhe në mes të po VV-së me AKR-në në Mitrovicë, por disa parti tjera ende ...

Read More »
ilirta1-702x459

Bartesi i listës Ilir Tahiri i liron vendin Shefik Surdullit

Ilir Tahiri i cili ishte bartës i listës së PDK-së në zgjedhjet lokale, ndonëse ka fituar dhe është i pari në listë, ai ka vendosur që vendin t`ia lirojë Shefik Surdullit që aktualisht është sekretar i degës së PDK-së dhe i papunë. Postimi i plotë i Ilir Tahirit: Faleminderit për ...

Read More »
70401-sugarfreegumjpg

Çamçakëzët pa sheqer nuk janë pa kalori dhe dëmtojnë smaltin

Ksitol dhe sorbitol në gomat përtypëse pa sheqer zvogëlojnë sasinë e baktereve në gojë dhe zvogëlojnë rrezikun nga kariesi, por njëkohësisht rrisin acidet dhe gërryejnë smaltin. Gomat përtypëse apo çamçakëzët pa sheqer shkaktojnë erozion të shtresës së sipërme të dhëmbëve, zbulon studimi i Universiteteve Boston, Helsinki dhe Nevada. Përbërja e ...

Read More »
komunarir1-1-702x459

Të ruhen monumentet, vetëm në këtë mënyrë e kuptojmë historinë

 Monumentet janë pikë referuese të cilat sqarojnë historinë, sado e hidhur apo e mirë të jetë për vendin tonë. Ato na rikujtojnë atë, andaj, ruajta e tyre tregon vlerën e një populli që shikon përtej viteve. Është e rëndësishme të mos polarizohet debati. Këtu nuk shtrohet pyetja se a është ...

Read More »
Rrjeti i grave ne kosove

Rrahmani: Gratë në Kosovë po diskriminohen në shumë fusha

Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK), sot lanson raportin “Progresi i Kosovës në përafrimin e ligjeve të saja me ligjet e BE-së mbi barazinë gjinore”. Gresa Rrahmani, nga Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK), tha se qëllimi i këtij dokumenti është të shihet se sa është përafruar legjislacioni i Kosovës ...

Read More »
Friend: loi bai hat,solar movie,games for girls,