Home / Author Archives: Adem Limani (page 30)

Author Archives: Adem Limani

KSHZ-2-780x439

KSHZ, 17 komunave me xhirollogari të bllokuar do t’u ndihmojë për organizimin e zgjedhjeve lokale

Komisioni Shtetëror Zgjedhor (KSHZ) 17 komunave me xhirollogari të bllokuar do t’u ndihmojë që të organizojnë zgjedhjet lokale, përcjell Telegrafi Maqedoni. Me 30 milionë denarë, KSHZ do t’u ndimojë 17 komunave me xhirollogari të bllokuar, edhe atë në lidhje me realizimin e obligimive rreth organizimit të zgjedhjeve lokale. Sipas KSHZ, ...

Read More »
pacolli-4-780x439

Pacolli takon presidentin malazez: Asgjë nuk është e pamundur midis dy fqinjëve që e respektojnë njëri-tjetrin

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, gjatë vizitës në Mal të Zi ka zhvilluar një takim edhe me presidentin e këtij shteti Filip Vujanoviq. Me këtë rast Pacolli ka theksuar se asgjë nuk është e pamundur në marrëdhëniet midis dy fqinjëve, që e respektojnë dhe e vlerësojnë njëri-tjetrin. ”Ne ...

Read More »
ddd-3-780x439

Rreth 75 mijë të evakuuar nga rreziku i shpërthimit të një vullkani në Indonezi

Rreth 75 000 persona janë evakuuar në Bali nga një zonë pranë një vullkani që rrezikon të shpërthejë në çdo moment në ishullin më pitoresk të Indonezisë. Mali Agung, rreth 3000 metra i lartë dhe që ndodhet rreth 75 kilometra larg nga destinacionet kryesore turistike të Kutas dhe Seminjak, po ...

Read More »
10_09_2017_1176805_22_06_2017_2411470_31_05_2017_6661955_foto_-780x439

Thaçi udhëton për në Amerikë, për herë të tretë brenda këtij muaji

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, pas vizitës së nesërme që do ta zhvillojë në Vatikan, do të udhëtojë sërish për në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Kështu ka thënë për Telegrafin, një burim nga zyra e presidentit. “Presidenti Thaçi nesër udhëton në Vatikan, ndërsa të enjten do të takohet me ...

Read More »
Couple-with-back-pain

Që shpina të mos ju dhemb më, ja ç’duhet të dini

Mund të jetë e lodhshme dhe e mërzitshme ose të ketë nevojë për përkujdesje. Sido që të jetë një dhimbje shpine mund ta bëjë vërtet të vështirë përqendrimin në punë. Profesione të tilla si infermier, ndërtues ose punëtor fabrike do të thonë kërkesa për shpinën tuaj. Edhe puna rutinë në ...

Read More »
jennifer-780x439

Jennifer Lopez dhuron një milion dollarë për të prekurit nga uragani “Maria” (Video)

Yjet e Hollywoodit mund të duken gjithnjë si tipa të mbyllur dhe që duan të qëndrojnë larg njerëzve, por në fakt ata kanë një tjetër anë të tyre shumë të mirë, e cila lidhet me shoqërinë. Ata dinë të jenë shumë socialë dhe bamirës, teksa rasti i fundit është këngëtarja ...

Read More »
DKgxZuIXoAEXbXq-e1506291100540-780x439

​Arnold Schwarzenegger: Messi është ‘terminatori i futbollit’

Arnold Schwarzenegger, një nga yjet më të mëdha në Hollywood dhe ish-guvernator i Kalifornisë, e ka cilësuar Lionel Messin si ‘terminatori i futbollit”. Në një vizitë në Camp Nou aktori i njohur nuk kurseu fjalët e mira për argjentinas dhe klubin katalunas. “E dua Barcelonën, është kënaqësi të jem këtu. ...

Read More »
auto_Vaj_Palma_11506318470-780x439

Alarmi nga vaji kancerogjen

Rreth 7 milionë kilogramë produkte me vaj palme, si dhe më shumë se 3.3 milionë litra vaj të palmës kanë hyrë në vendin tonë vetëm gjatë 20 muajve të fundit. Por, në realitet dyshohet se kjo shifër mund të jetë edhe më e lartë pasi një sasi e konsiderueshme dyshohet ...

Read More »
moti-vranet-780x439

Vranësira dhe shi, ky është parashikimi i motit

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se gjatë kësaj periudhe do të mbajë mot me vranësira dhe intervale me diell. IHK njofton se vranësirat gjatë  ditës së hënë dhe të martën do të shoqërohen me reshje shiu  të intensitetit mesatar. Një gjendje e tillë e motit do të ...

Read More »
2909b8847ba841939a6ce768a637f2f2_18

Pafuqia për të rrugëtuar drejt INTERPOL-it

Tërheqja e kërkesës së Kosovës për t’u anëtarësuar në INTERPOL dëshmon pafuqinë e shtetit të Kosovës për të rrugëtuar drejt organizatave ndërkombëtare. Kështu konsiderojnë njohësit e çështjeve politike e ndërkombëtare, të cilët megjithatë thonë se tërheqja e kërkesës për t’u bërë pjesë e INTERPOL-it në rrethanat e tanishme ka qenë ...

Read More »
Friend: loi bai hat,solar movie,games for girls,