Home / Ekonomi (page 2)

Ekonomi

111111-780x439

Qeveria miraton propozimin për zhvendosjen e banorëve të Shipitullës

Ministrat e Qeverisë së Kosovës kanë miratuar dy propozimet e kryeministrit Ramush Haradinaj lidhur me ndarjen e mjeteve për shpronësim të shtëpive të banorëve të Hades dhe Shipitullës. Propozimi i Haradinajt u miratua unanimisht nga anëtarët e kabinetit qeveritar, ndërsa njëjtë vepruan edhe me propozimin për lejimin e përparësisë në ...

Read More »
Bedri-Hamza-foto-ridvan-slivova-780x439

Hamza premton rritje pagash

Ministri i Financave, Bedri Hamza, ka thënë se qeveria e re do t’i rrisë pagat për të gjithë të punësuarit në sektorin publik, varësisht nga shkalla e rritjes ekonomike. Ai ka deklaruar se megjithkëtë, bazë e rritjes ekonomike mbetet sektori privat, i cili duhet të përkrahet në mënyrë që ekonomia ...

Read More »
GettyImages-485253170-780x439

Ekonomia e dytë më e madhe në botë humbë vrull

Kina publikoi një serë të dhënash zhgënjyese këtë javë, përfshirë rritjen më të ngadaltë të investimeve në 18 vite, duke treguar se ekonomia e dytë më e madhe në botë po fillon të humbasë vrull ndërkohë që kostot e huamarrjes po rriten.   Prodhimi i Fabrikave dhe shitjet me pakicë ...

Read More »
Europa_Juncker

Juncker: Ballkanit t’i ofrohet perspektivë e besueshme për integrim në BE

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean Claude Juncker, ka mbajtur fjalimin e tij vjetor për gjendjen e Unionit para deputetëve të Parlamentit Evropian në Strasburg, në të cilin ka folur për vizionin e tij për të ardhmen e BE-së. Ai në këtë fjalim përmendi edhe zgjerimin, duke thënë se “nëse duam paqe në ...

Read More »
Haradinaj17

Haradinaj: Pensionet e veteranëve do të paguhen me rregull

Pensionet e veteranëve do të paguhen me rregull sipas ligjit, sepse vonesat që po ndodhin tani janë të pajustifikueshme. Kështu ka thënë kryeministri Ramush Haradinaj gjatë pritjes që u bëri udhëheqësve të katër Organizatave të Veteranëve të Luftës të UÇK-së, nga rajoni i Dukagjinit, Avdyl Mushkolaj (Deçan), Bekë Berisha (Istog), ...

Read More »
05-shtator-2017-mpms-780x439

Nënshkruhet marrëveshja për financimin e ‘Programit për Tregun Aktiv të Punës 2’

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale Safet Kamberi dhe përfaqësuesja e përhershme e Programit të Kombeve të Bashkuara për zhvillim UNDP, Alessandra Roccasalvo, nënshkruan sot marrëveshjen për implementimin e skemës së Internship-it, në kuadër të ‘Programit për Tregun Aktiv të Punës 2’.  Sipas marrëveshjes MPMS do të ofrojë asistencë për ...

Read More »
1235

Gërxhaliu: Shteti nuk është pazar ekonomik për të krijuar institucione

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës (OEK), Safet Gërxhaliu, gjatë një bisede për Telegrafin ka thënë se kriza politike në të cilën gjendet sot vendi, është duke krijuar dëme të mëdha për ekonominë, gjë që do të ndikojë në tërheqjen e bizneseve të huaja. “Është koha që ekonomia të jetë ...

Read More »
vet_epules

Kosova e pa rrezikuar nga vezët e helmuara (Video)

Mijëra vezë të helmuara në disa shtet të Bashkimit Evropian, kurse në Kosovë fermerët ankohen se cilësia e vezëve të importuara është shumë e dobët. Thuhet se Ligji për Konsumatorët nuk po zbatohet, ndërsa Agjencia e Ushqimit dhe Veterinës (AUV) në Kosovë thotë se ka një vit që Kosova nuk ...

Read More »
prduktet-780x439

Fillojnë ditët e produkteve vendore

Gjatë këtyre ditëve, qindra produkte ushqimore do të shiten me çmim të zbritur, si pjesë e fushatës për promovim të produkteve kosovare dhe rritjes së konsumit vendor  Dje gjatë ditës, rrjeti më i madh i marketeve vë vend, Meridian Express i ka hapur ditët e produkteve vendore, me qëllim të ...

Read More »
gjilani

Gjilani shpërndau sistemin e ujitjes për 50 hektarë me vishnje

“Sistemi i ujitjes që po ndahet sot i dedikohet 50 hektarëve sipërfaqe të mbjella këtë vit me kulturën e vishnjes. Kjo fazë është përmbyllja e këtij projekti i cili është mbështetur nga programi “Agro” i organizatës mike të Gjilanit, USAID dhe partneritetit me kompaninë “Calabria” e cila ka kontraktuar grumbullimin ...

Read More »
Friend: loi bai hat,solar movie,games for girls,