Home / Ekonomi (page 4)

Ekonomi

Euro_500_shume-2-780x439

Pasuria e politikanëve kosovarë 300 milionë euro!

Pasuria e kabinetit qeveritar, si dhe e 120 deputetëve të Parlamentit të Kosovës vlerësohet rreth 300 milionë euro. Vetëm zëvendëskryeministri Ramiz Kelmendi ka deklaruar pasuri në vlerë prej 106 milionë eurosh.  Pothuajse çdonjëri nga 120 deputetët e Parlamentit të Republikës së Kosovës ka pasuri milionëshe, duke përfshirë këtu patundshmërinë e ...

Read More »
1396463582-4-ways-stop-people-from-using-phones-during-meetings-e1497364769230-780x439

Rreth 1.8 milion kosovarë përdorues të telefonisë mobile

Numri total i përdoruesve të telefonisë mobile në fund të tremujorit të parë (TM1 2017) ka arritur në 1,774,740 përkatësisht për 1.20 % më i lartë krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar (TM1 2016).  Ndërsa, krahasuar me tremujorin paraprak TM4 2016, numri i përdoruesve ka rënie 11.69% ...

Read More »
19047635_10155383277829183_1451184766_n-e1497016784306-780x439

Guvernatori Hamza viziton institucionet financiare në Gjermani

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Bedri Hamza ka zhvilluar vizitë zyrtare në Insitucionet Financiare në Gjermani. Gjatë kësaj vizite, Guvernatori Hamza është takuar me Presidentin e BaFin-it , Dr. Felix Hufeld më të cilin ka diskutuar për bashkëpunimin e mëtutjeshëm ndërinstitucional.  Guvernatori Hamza ka falënderuar Presidentin Hufeld për bashkëpunimin ...

Read More »
3CF7D018-2A05-4E6C-B8E8-4FD6E31441C5_w1023_r1_s-e1496932778430-780x439

Globalizimi i kodit telefonik të Kosovës +383

Operatorët e telefonisë mobile në Kosovë, vlerësohet se kanë bërë hapa të mirë në drejtim të zbatimit të kodit +383 dhe në globalizimin e këtij kodi, i cili i ishte ndarë Kosovës në dhjetor të vitit të kaluar nga Unioni Ndërkombëtar i Telekomunikimeve (ITU).  Kryetari i bordit të Autoritetit Rregullativ ...

Read More »
850x636_unnamed_11495950772

Bashkimi i Doganës dhe ATK-së shtyhet për vitin tjetër

Bashkimi i Administratës Tatimore dhe Doganës se Kosovës në një institucion të vetëm, pritet të ndodh në fillim të vitit të ardhshëm dhe jo gjatë këtij viti, siç është thënë më herët.  Ekrem Hysenaj, koordinator i grupit për procesin e bashkimit të këtyre dy agjencive buxhetore, ka thënë për Radion ...

Read More »
pension-780x439

Asetet e sektorit pensional 1.43 miliard euro

Banka Qendrore e Kosovës (BQK), ka njoftuar se sektori pensional shënoi rritje vjetore të aseteve prej 15.2 për qind.  “Vlera e përgjithshme e aseteve të sektorit pensional për vitin 2016 arriti në 1.43 miliard euro, që e bënë sektorin e dytë më të madh në sistemin financiar me 26.5 për ...

Read More »
c

Çfarë është Bitcoini, paraja virtuale që po përhapet me shpejtësi marramendëse? (Foto)

Në vitin 2010 ka ndodhur një ngjarje historike në botën e financave, kur një person ka blerë një picë. Nëse nuk keni dëgjuar për këtë ngjarje, mos u brengosni se nuk jeni i vetmi.  Pica nuk ka qenë pjesa e rëndësishme e transaksionit, por ajo se çka është përdorur për ta paguar. ...

Read More »
12744023_1257831860897227_2701002583785441626_n-e1495606479171-780x439

Mbahet aksioni i pastrimit “Ta pastrojmë Kosovën”

Në kuadër të këtij aksioni, aktivitete për pastrim do të ndërmerren në Komunën e Gjakovës, përkatësisht në disa lokacione më specifike, të cilat kanë nevojë për pastrim e gjithashtu edhe për gjelbërim dhe mbjellje të fidanëve.  Në këtë aktivitet do të marrë pjesë edhe kryetarja e komunës së Gjakovës Mimoza ...

Read More »
petrit-selimi-780x439

Selimi: Kosova do të përfitojë shumë rekorde parashë nga MCC (Video)

Sonte në emisionin “Përballje” është diskutuar për programin amerikan, MCC.  Petrit Selimi, koordinator Nacional nga Zyra e Sfidave të Mijëvjeçarit, ka deklaruar në emisionin “Përballje” se fushat ku do të investohet nga programi amerikan janë mes tjerash: energjia, sundimi i ligjit dhe projekte ambientale. Edhe pse ende saktësisht nuk dihet ...

Read More »
ahmeti-hopes-780x439

Komuna e Prishtinës dhe USAID nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi

Drejtori i misionit të USAID-it Xhejms Houp dhe Kryetari i Komunës Shpend Ahmeti nënshkruajnë sot një Memorandum Mirëkuptimi për nismën e re të USAID-it e cila ka për qëllim të ngrisë shkallën e transparencës dhe llogaridhënies në prokurimin publik në Kosovë.  Iniciativa e USAID-it Komunat Transparente, Efektive dhe Llogaridhënëse është ...

Read More »
Friend: loi bai hat,solar movie,games for girls,