Home / Ekonomi (page 5)

Ekonomi

Çfarë është Bitcoini, paraja virtuale që po përhapet me shpejtësi marramendëse? (Foto)

Në vitin 2010 ka ndodhur një ngjarje historike në botën e financave, kur një person ka blerë një picë. Nëse nuk keni dëgjuar për këtë ngjarje, mos u brengosni se nuk jeni i vetmi.  Pica nuk ka qenë pjesa e rëndësishme e transaksionit, por ajo se çka është përdorur për ta paguar. ...

Read More »

Mbahet aksioni i pastrimit “Ta pastrojmë Kosovën”

Në kuadër të këtij aksioni, aktivitete për pastrim do të ndërmerren në Komunën e Gjakovës, përkatësisht në disa lokacione më specifike, të cilat kanë nevojë për pastrim e gjithashtu edhe për gjelbërim dhe mbjellje të fidanëve.  Në këtë aktivitet do të marrë pjesë edhe kryetarja e komunës së Gjakovës Mimoza ...

Read More »

Selimi: Kosova do të përfitojë shumë rekorde parashë nga MCC (Video)

Sonte në emisionin “Përballje” është diskutuar për programin amerikan, MCC.  Petrit Selimi, koordinator Nacional nga Zyra e Sfidave të Mijëvjeçarit, ka deklaruar në emisionin “Përballje” se fushat ku do të investohet nga programi amerikan janë mes tjerash: energjia, sundimi i ligjit dhe projekte ambientale. Edhe pse ende saktësisht nuk dihet ...

Read More »

Komuna e Prishtinës dhe USAID nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi

Drejtori i misionit të USAID-it Xhejms Houp dhe Kryetari i Komunës Shpend Ahmeti nënshkruajnë sot një Memorandum Mirëkuptimi për nismën e re të USAID-it e cila ka për qëllim të ngrisë shkallën e transparencës dhe llogaridhënies në prokurimin publik në Kosovë.  Iniciativa e USAID-it Komunat Transparente, Efektive dhe Llogaridhënëse është ...

Read More »

Nis realizimi i projektit 7-milionësh

Kompleksi 7-milionësh i pishinave olimpike, në një hapësirë prej rreth 4 hektarë, është kompleksi i parë i këtij lloji në këtë pjesë të Ballkanit dhe përfshin ndërtimin e një pishine të hapur olimpike, një pishinë të mbyllur gjysmëolimpike, pishinën për vaterpolo, kërcimoren, lumin “dembel” për fëmijë, lojëra të ndryshme për ...

Read More »

Kosova, ende larg anëtarësimit në OBT

Është bërë gati një dekadë që autoritetet kompetente në Kosovë thonë se kanë filluar përgatitjet për anëtarësim në Organizatën Botërore të Tregtisë (OBT), por deri më tani nuk kanë aplikuar.  Ministrja në largim e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami, thotë se mund të ketë pasur përgatitje, por dokumentacion të gatshëm ...

Read More »

Kompania që do t’i investonte 20 milionë euro braktis Kosovën

Kryesuesi i Kuvendit Komunal të Drenasit, Naim Bazaj, ka thënë se kompania zvicerane “Kosova Krom”, e cila planifikonte t’i investonte 20 milionë euro në komunën e Drenasit ka braktisur Kosovën për shkak të neglizhencës së punës së kryetarit të Komunës Ramiz Lladrovcit.  Naim Bazaj, kryesuesi i Kuvendit Komunal të Drenasit, ...

Read More »

Sektori publik nuk i “huq” pushimet dhe festat

Numri i festave zyrtare në Kosovë, të cilat janë edhe ditë pushimi, po konsiderohen të shumta nga shoqatat ekonomike dhe përfaqësuesit e të drejtave të punëtorëve.  Festat zyrtare në Kosovë, të përcaktuara me ligj janë: Viti i Ri, Dita e Pavarësisë së Republikës së Kosovës, Dita e Kushtetutës së Republikës ...

Read More »

Ja sa do të rriten pagat

Mesatarisht 23 euro do të mund të rriten pagat e shërbyesve civil nëse Qeveria e Kosovës miraton propozimin e kryeministrit Isa Mustafa, për rritje të pagave nga viti i ardhshëm.  Tani për tani, ky është maksimumi i rritjes që lejon ligji dhe marrëveshja që ka arritur ekzekutivi i vendit me ...

Read More »

Rriten remitencat e kosovarëve

Paratë e dërguara nga diaspora në Kosovë deri në muajin shkurt, janë rritur në 5.6% nga viti në vit, që i bie të jenë 50.7 milionë euro.  Kështu janë të dhënat në raportin e fundit të lëshuar nga banka qendrore. Kosovarët e jashtëm zakonisht zgjedhin që operatorët e transferimit të ...

Read More »
Friend: loi bai hat,solar movie,games for girls,