Home / Kultura

Kultura

Teatri Shqiptar i Shkupit solli një shfaqje të dimensionit të madh dhe që godet

Teatri Shqiptar i Shkupit ka sjellë në Festivalin e Dramës Shqipe “Talia e Flakës” shfaqjen “G” me tekst të At Gjergj Fishtës, me regji të Sylejman Rushitit. Në shfaqje luajtën Adem Karaga, Vjollca Bekteshi – Hamiti, Aida Elezi, Blerim Dardhishta, Dritëro Ame, Genci Mirzo, Visar Etemi, menaxher skene Ibrahim Xhemajli, ...

Read More »

Gjergj Kastrioti – Skënderbeu, hero kombëtar i shqiptarëve

Gjergj Kastrioti lindi më 1405. I ati Gjoni dhe e ëma Vojsava patën katër djem (Stanisha, Reposhi, Konstandini dhe Gjergji) dhe pesë vajza (Mara, Jella, Angjelina, Vllajka dhe Mamica). Vitet e para të fëmijërisë Gjergji i kaloi në kohën e lulëzimit të Principatës së Kastriotëve. Mirëpo, me rënien e Krujës ...

Read More »

Haziri ndan mirënjohje për artisten Gjilanase në Kanada, Tringa Rexhepi

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka ndarë sot mirënjohje për Tringa Rexhepin, Gjilanasen e cila jeton në Canada, për sukseset e arritura në fushën e artit si fituese e shumë çmimeve të rëndësishme, e në mesin e të cilave edhe “Human Rights Awards”. Kryetari Lutfi Haziri, gjatë pritjes ...

Read More »

Konkursi i Manifestimit kombëtar të kulturës “Flaka e Janarit 2018”

Njësia për Kulturë, Rini e Sport e Komunës së Gjilanit tashmë ka shpallur konkursin për Manifestimin Kombëtar të kulturës “Flaka e Janarit 2018” – Viti i Skënderberut 1. Arti Letrar Komuna e Gjilanit, në kuadër të Manifestimit kombëtar të kulturës “Flaka e Janarit 2018”, shpall konkursin tradicional letrar për tregim ...

Read More »

Portreti letrar i Agim Gjakovës në Vjeshtën Letrare të Gjilanit

Të shtunën n’Dymbëdhjetë, në holin e Bibliotekës së re të Gjilanit, gjithçka ishte gati, publiku i “Vjeshtës letrare” me krijues e artdashës nga Gjilani e Anamorava, stafi organizues i Ars Clubit “Beqir Musliu” si dhe ai i Bibliotekës, referuesit, deklamuesit .. madje dhe protagonisti i veprimtarisë vijuese të edicionit të ...

Read More »

Arta Haziri-Nuhiu me “Mollëkuqet” në festivalin “The Malta Singing Festival 20017”

Kosova do të përfaqësohet në Maltë, në festivalin The Malta Singing Festival 20017” që do të mbahet teatrin e qytetit të Valleta, në Maltë., dhe kjo falë punës së palodhshme të profeseroreshës së muzikës Arta Haziri-Nuhiu. Ajo flet e gëzuar për ftesën në Maltë.  “ Gjatë rrugëtimit tim, asnjëherë nuk ...

Read More »

SHKA “Jehona”: Organizimet vendore artistike aspak të mjaftueshme

Shoqëria kulturoro-artistike “Jehona” në Tërnoc këtë vit feston 44 vjetorin e ekzistimit të saj e cila gjithmonë ka sjell vallen tradicionale para publikut shqiptar në Luginë të Preshevës. Abdurrahman Murati, drejtor i kësaj shoqëria gjatë një bisede për portalin Titulli.com theksoi se bartë me vete një pjesë të historisë dhe kulturës ndër ...

Read More »

U mbajtë Festivali “Mollëkuqet”, performunë 32 garues

Për të katërtin vit me radhë, në ambientet e bukura të kompleksit “Vali Ranch”, u mbajt Festivali “Mollëkuqet”, ku ishin prezentë mysafirë të shumtë, të ftuar nga sfera të ndryshme të jetës dhe shumë pjesëmarrës tjerë. Ky festival ishte përgatitur në mënyrë të shkëlqyeshme dhe udhëhequr nga drejtoresha e festivalit ...

Read More »

Universiteti “Kadri Zeka” bashkorganizator i manifestimit tradicional kulturor, letrar e shkencor “Takimet e Dom Mikelit”

Më 23 shtator 2017, në Stubëll të Epërme të Vitisë do të mbahet manifestimi tradicional kulturor e shkencor “Takimet e Dom Mikelit”. Këtë vit bashkorganizator i manifestimit është Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan “Takimet e Dom Mikelit” do të nisin në Stubëll të Epërme, të Vitisë, në orën 9:00, me ...

Read More »

Ansambli “Gjilani”, fitues i vendit të parë në Bullgari

Ansambli i Këngëve dhe Valleve “Gjilani”, është fitues i vendit të parë në Festivalin e të rinjve Ballkanik “Sandanski 2017”, Bullgari. Ne këtë festival ndërkombëtar, “Gjilani” është paraqitur me këngë e valle tradicionale shqiptare. Festivali i të rinjve Ballkanik, i cili mbahet në Sandanski-Bullgari, është një festival multi kulturor ku ...

Read More »
Friend: loi bai hat,solar movie,games for girls,