Home / Lajme (page 10)

Lajme

kadri-veseli-1

Veseli: Serbia le ta harrojë Kosovën

Ministri i Jashtëm të Serbisë Ivica Daçiq në vazhdimësi po deklarohet kundër njohës së Kosovës shtet, mirëpo këto deklarime nuk po i bëjnë përshtypje kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli. Madje, Veseli thotë se provokimet që vijnë nga Serbia për stabilitetin dhe perspektivën e Kosovës janë të paqena dhe ...

Read More »
tk

LV zhvillon takim me aktorët e qytetit

“Aktorë residentë, kërkojnë depolitizim e mbështetje konkrete pë Teatrin e Qytetit”, kështu shprehen antarët e VV-së, të cilët zhvillojn takim me aktorët e qytetit të Gjilanit. Në këtë takim, Sami Kurteshi, shpalosi para tyre disa nga zotimet e Lëvizjes Vetëvendosje, për mandatin e parë qeverisës të Gjilanit, me theks të ...

Read More »
jakup-krasniqi-780x439

Jakup Krasniqi kërkon nga politikanët të ndahen nga çdo formë e dhunës

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi,  ka ftuar krerët e partive politike që të ndahen njëherë e mirë nga çdo formë e dhunës, kërcënimit, shantazhit, fyerjeve dhe nga çdo formë e kërcënimit apo e denigrimit të bashkëkombëseve. Ai ka shkruar në facebook se “NISMA kërkon nga ...

Read More »
bora-swiss-780x439

Bora vështirëson aterrimin e aeroplanit në Aeroportin e Prishtinës

Aeroplani i kompanisë Swiss është nisur nga Gjeneva për në Prishtinë në orën 6.28 me 180 udhëtarë. Për shkak të motit me borë që po mbretëronte në Kosovë, ai pati shumë vështirësi gjatë aterrimit në Aeroportin e Prishtinës, njofton për albinfo.ch një pasagjer. “Posa rrotët e aeroplanit e prekën pistën, ...

Read More »
ngjites

Njihuni me ngjitësin e zbuluar së fundmi i cili shpëton jetë!

Shkencëtarët kanë zhvilluar një ngjitës kirurgjik elastik, i cili mund t’i transformojë tretmanet emergjente duke i mbyllur plagët kritike në lëkurë apo organe, pa pasur nevojë të qepen.   Xheli është i bazuar në një proteinë elastike hibride, dhe mund të vendoset në plagët e brendshme dhe të jashtme për ...

Read More »
bee

Pa shpresë! Nuk ka viza edhe për një kohë të gjatë!

Minimale janë gjasat që brenda një kohe të shkurtër Kosovës t’i hiqen vizat me Bashkimin Evropian (BE), ashtu siç ka premtuar kryeministri Ramush Haradinaj. Kjo për shkak të mosratifikimit të Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi, si dhe për shkak të dështimit në luftimin e korrupsionit dhe krimit të ...

Read More »
itali

Humbin jetën dy të rinjë Kosovarë gjatë një aksidenti në Itali

Një aksident trafiku ka ndodhur në mëngjesin e sotëm në rrugën Siena-Bettolle në zonën Casetta, afërsi të komunës Castelnuovo Berardenga. Një makinë në bordin e të cilës udhëtonin 3 shtetas kosovarë ka dalë nga rruga duke u aksidentuar rëndë. Dy prej shtetasve kosovarë që udhëtonin me të, të moshës 21 ...

Read More »
lvv

Vetëvendosje – REAGIM: Rrena e LDK-së për mbulimin e krimit

LDK-ja e Gjilanit, Më saktë gruaja « afariste » e kësaj partie, ka shpërndarë një gënjeshtër se gjoja LDK e ka « dështuar një tubim të Lëvizjes së « kuqe ». Na duhet ta informojmë opinionin e gjerë se kjo është një gënjeshtër e radhës e LDK-së, në radhën e ...

Read More »
sum 1

Lagjja “Ramiz Cërnica”, shpresë të vetme Vetëvendosjen

“Kryetari i ardhshëm i Gjilanit, Sami Kurteshi, i shoqëruar nga kandidatët për këshilltarë komunal nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje kanë takuar qytetarë të shumtë të lagjes “Ramiz Cërnica””, thuhet në komunikatën Lëvizjes Vetëvendosje, Qendra në Gjilan. Nga bisedat me qytetarë u dëshmua keqqeverisja e Lutës, menaxhimi jo i mirë i ...

Read More »
xiti

Vazhdojnë vizitat nëpër bizneset e Gjilanit, Pajaziti shprehet i zhgënjyer me politikat e deri tanishme për bizneset

Në kuadër të vizitave të njëpasnjëshme nëpër bizneset e Gjilanit,  Zenun Pajaziti, kandidat i PDK-së për kryetar të komunës së Gjilanit, vizitoi kompaninë “Gëzimi Engineering”. “Sistemi i tregtisë, shitja e materialeve ndërtimore, dhe veprimtaria e ndërtimit të objekteve janë prioritetet bazë të kësaj ndërmarrje. Nevoja për ndryshim në Gjilan është ...

Read More »
Friend: loi bai hat,solar movie,games for girls,