Home / Lajme (page 20)

Lajme

detja

Këta janë numrat e partive politike për Zgjedhjet Lokale

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka organizuar tërheqjen e shortit për renditjen e subjekteve politike në fletëvotim për Zgjedhjet Lokale të cilat do të mbahen më 22 tetor.  Partitë politike janë renditur me këto numra, sipas shortit: Partia Demokratike e Kosovës (PDK) me numrin 94, Lidhja Demokratike e Kosovës, me numrin ...

Read More »
21624096_145180869416671_1461743508_n

Nga sot Haradinaj zyrtarisht kryeministër, Mustafa ia dorëzoi postin (Foto)

Kryeministri në detyrë i Qeverisë së Kosovës, Isa Mustafa, ia ka dorëzuar edhe zyrtarisht postin Ramush Haradinajt. Dorëzimi i postit të kryeministrit është bërë në zyret e Qeverisë së Kosovës. Fillimisht të dy liderët kanë parakaluar para Gardës së Forcës së Sigurisë së Kosovës e cila ishte rreshtuar për nderë ...

Read More »
luna cek

Lunaçek mesazh Haradinajt, ia përmend demarkacionin dhe Serbinë

Duke komentuar mbi qeverinë e sapozgjedhur të Kosovës, eurodeputetja e gjelbër dhe nënkryetarja e Parlamentit Evropian, njëkohësisht raportuesja për Kosovën në PE, Ulrike Lunacek është shprehur se Qeveria e re e Kosovës duhet të fillojë trajtimin e problemeve urgjente të Kosovës që nga dita e parë.   “Një rrugëdalje nga ...

Read More »
haradin aj

Qeveria ‘Haradinaj’ mbi 312 milionë euro pasuri

Ministrat më të pasur në qeverinë “Haradinaj” janë: Behgjet Pacolli, Besim Beqaj, Pal Lekaj, Dardan Gashi, Abelard Tahiri, …  Shumica e ministrave në Qeverinë e Ramush Haradinajt janë milionerë. Më i pasuri në kabinetin e Haradinajt pa dyshim se është lideri i AKR-së, Behgjet Pacolli, njëherësh ministër i Punëve të ...

Read More »
isa

Viti 2104: Kur Lista Serbe vononte votimin e Qeverisë Mustafa për shkak të konsultimeve në Rashkë

Lista Serbe, jo vetëm këtë herë, por edhe kur ishte ndërtuar Qeveria PDK-LDK, kishte qenë faktor për ndërtimin e institucioneve. Atëkohë, Adem Grabovci e Ismet Beqiri kishin kërkuar ta shtynin për 24 orë votimin e Qeverisë për shkak se në parlament nuk ishin deputetët serbë. Situatë e njëjtë ishte edhe ...

Read More »
Haradinaj

Zyrtare: Këta janë emrat e propozuar për Qeverinë e re

I nominuari për kryeministër Ramush Haradinaj ka kërkuar nga deputetët që të votojnë Qeverinë e re:  Këta janë emrat e kabinetit qeveritar të Qeverisë Haradinaj: Kryeministër Ramush Haradinaj. Zëvendëskryeministra: Enver Hoxhaj Fatmir Limaj Behgjet Pacolli Dalibor Jevtiq Dardan Berisha Ministrat Ministria e Financave: Bedri Hamza Ministria e Inovacionit dhe Ndërrmarrësisë: ...

Read More »
lista

Igor Simiq: Qeveria varet nga votat tona

Zëdhënësi i Listës Serbe, Igor Simiq, deklaroi sot se kjo parti është e katërta si forcë politike në Kosovë me dhjetë deputetë, dhe se qeveria në Prishtinë varet nga votat e saj. “Kjo dëshmon qartë pse hyjmë në gjithë storien dhe fuqinë që kemi në marrjen e vendimeve në të ...

Read More »
rakic

Rakiq: Asociacioni, kusht për hyrje në Qeverinë Haradinaj

Përfaqësuesit e Listës Serbe kanë bërë të ditur se kanë qartësuar kushtet në të cilat kanë vendosur të jenë pjesë e qeverisë së ardhshme të Kosovës.  Kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq, deklaroi se ndër kërkesat kryesore është formimi i Asociacionit të Komunave me shumicë Serbe, sipas marrëveshjes në dialogun ...

Read More »
valdete

Valdete Bajrami ka refuzuar postin e ministres

Milaim Zeka nga Nisma për Kosovën ka shkruar në llogarinë e tij në Facebook se Nisma për Kosovën i ka caktuar ministrat nga radhët e veta, porse në mesin e tyre nuk do të jetë e përfolura si ministre e Arsimit, Valdete Bajrami. Bajrami ishte raportuar se do të udhëhiqte ...

Read More »
kuqii

Zyrtare: Këta janë ministrat e PDK-së

Partia Demokratike e Kosovës ka bërë publike emrat e kandidatëve të saj për zv.kryeministër dhe ministra në Qeverinë Haradinaj.  Pas përfundimit të mbledhjes së kryesisë, Hajredin Kuçi ka thënë se zv.kryeministër do të jetë  Enver Hoxhaj, ministër i Financave Bedri Hamza, ministër i Shëndetësisë Urani Ismajli, ministër Ndërmarrësi për Inovacion ...

Read More »
Friend: loi bai hat,solar movie,games for girls,