Home / Lajme (page 3)

Lajme

Foto1_Daka_Jordan_2017

KQZ-ja vlerësohet me çmimin e parë për menaxhim të zgjedhjeve

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i Republikës së Kosovës është vlerësuar me vendin e parë të Çmimit Ndërkombëtar Zgjedhor në kategorinë “Menaxhimi i Zgjedhjeve”. Ky çmim i është dorëzuar kryetares së Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka për udhëheqje të suksesshme të tij, në një ceremoni e cila po mbahet në ...

Read More »
mpb_sefaj

Republika e Kosovës dhe Republika e Maqedonisë kanë nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi

Qeveria e Republikës së Kosovës dhe Qeveria e Republikës së Maqedonisë kanë nënshkruar Marrëveshjen për Ri-pranimin dhe Protokollin për zbatim të kësaj marrëveshjeje, si dhe Protokollin për ndjekjen e menjëhershme ndërkufitare. Ministri i Punëve të Brendshme, z. Flamur Sefaj, i cili më këtë rast ka qëndruar për një vizitë njëditore ...

Read More »
LH

Lutfi Haziri përfaqëson LDK-në në takimin vjetor të PPE-së në Bruksel

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, njëherësh edhe kryetar i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, është duke qëndruar në Bruksel si përfaqësues i LDK-së në takimin vjetor të Partive Popullore Evropiane dhe në kuadër të Kuvendit Politik të PPE-së. Presidenti i Partive Popullore Evropiane, Joseph Daul, i cili gjatë këtij ...

Read More »
qeveri

Përfundimtare: Qeveria Haradinaj vendos që Stadiumi Nacional të ndërtohet në Drenas

Qeveria e Kosovës ka aprovuar kërkesën e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit që Stadiumi Nacional i Kombëtares së Kosovës në futboll të ndërtohet në Drenas. Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi ka paraqitur para Qeverisë së Kosovës lokacionin për ndërtimin e Stadiumit Nacional të Kombëtares së Kosovës ...

Read More »
ramushi

Dallime brenda koalicionit qeverisës për demarkacionin

Marrëveshja e demarkacionit me Malin e Zi ka shpërfaqur kontradiktat që ekzistojnë brenda koalicionit qeverisës të përbërë nga PDK-ja, AAK-ja, Nisma dhe të tjerët. Zyrtarë të PDK-së kanë paralajmëruar se do ta mbështesin versionin e Murat Mehës për demarkacionin, ani pse anëtarë të kabinetit nga kjo parti patën votuar pro-shkarkimit ...

Read More »
shpejtim-bulliqi

Bulliqi: Vija kufitare Kosovë-Mali i Zi, nuk është në përputhje me vijën administrative të ish-Jugosllavisë

Kryetari i Komisionit për shënjimin dhe mirëmbajtjen e kufirit shtetëror, Shpejtim Bulliqi ka raportuar para qeverisë për të gjeturat e këtij komisioni në lidhje me demarkacionin me Malin e Zi. Bulliqi ka thënë se ish-komisioni ka shënjuar vijën kufitare bazuar në dy variante: në hartën topografike me kufijtë administrativ dhe ...

Read More »
44

Portreti letrar i Agim Gjakovës në Vjeshtën Letrare të Gjilanit

Të shtunën n’Dymbëdhjetë, në holin e Bibliotekës së re të Gjilanit, gjithçka ishte gati, publiku i “Vjeshtës letrare” me krijues e artdashës nga Gjilani e Anamorava, stafi organizues i Ars Clubit “Beqir Musliu” si dhe ai i Bibliotekës, referuesit, deklamuesit .. madje dhe protagonisti i veprimtarisë vijuese të edicionit të ...

Read More »
1

Atmosferë e jashtëzakonshme në Gjilan, por nuk ka fitues në derbin lokal

Nuk ka sjellë fitues derbi lokal më i madh në Kosovë mes Gjilanit dhe Dritës që përfundoi pa gola 0-0. Tifozët e të dyja skuadrave kishin mbushur shkallët e stadiumit duke krijuar një atmosferë fantastike por në fund nuk panë lojë të mirë pasi fusha ishte tejet e rënduar. Ishte ...

Read More »
bulliqi-demarkacion-780x439

Bulliqi thotë se kanë siguruar fakte të reja për demarkacionin!

Komisioni Shtetëror për shënjimin dhe mirëmbajtjen e kufirit shtetëror të hënën do të prezantojë para Qeverisë së Kosovës, të gjeturat e reja lidhur me demarkacionin e kufirit me Malin e Zi. Edhe në Qeverinë e Kosovës, zyrtarët kanë deklaruar se kryesuesi i Komisionit Shtetëror për shënjimin e vijës kufitare, Shpejtim ...

Read More »
1

Haziri: Gjilani tashmë është një storie e fuqishme e suksesit në prodhime të ndryshme

Në Komunën e Gjilanit sot është inauguruar fabrika tjetër e radhës e përpunimit të mishit dhe produkteve të mishit “Malësia”, që në këtë ceremoni ishte i pranishëm edhe kryetari i Komunës së Gjilanit Lutfi Haziri dhe ish kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa me bashkëpunëtor. Kryetari Lutfi Haziri, ka uruar pronarin ...

Read More »
Friend: loi bai hat,solar movie,games for girls,