Home / Lajme (page 4)

Lajme

donika-kadaj-bujupi_3879

Kadaj–Bujupi: Ne po e bllokojmë Kadri Veselin, PAN-i për të po e bllokon Kosovën

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje (VV), Donika Kadaj – Bujupi, ka theksuar se VV-ja është duke e bllokuar zgjedhjen e Kadri Veselit, kryetar të Kuvendit të Kosovës.  Ajo pas ndërprerjes së seancës konstituive ka thënë për media se ata konsiderojnë se Veseli është njeriu më i papërshtatshëm për ta drejtuar legjislativin ...

Read More »
kuvendi-i-kosoves-5436

Ndërpritet seanca në mungesë të PAN-it

E plotësuar: Kryesuesi i seancës, Adem Mikullovci ndërpreu seancën konstituive në mungesë të deputetët të koalicionit PAN.  Ai tha se të pranishëm ishin 61 deputetë dhe ka kuorum, por në mungesë të PAN-it nuk mund të vazhdojnë seancën. Hoti: PAN të tregojë datën e seancës dhe të lëviz para, në ...

Read More »
hoti_6857

Hoti: Seanca të mbahet nesër

Kryetari i grupit parlamentar të koalicionit LDK–AKR–Alternativa (LAA), Avdullah Hoti, ka thënë e përkrahin thirrjen e seancës parlamentare për këtë të enjte, nga ana e kryesuesit, Adem Mikullovci.  Ai tha se e mbështesin seancën e nesërme pasi nuk duhet proceset të shtyhen. “Kryesuesi duke e shfrytëzuar të drejtën e tij ...

Read More »
tina1

Valentina Bunjaku – Rexhepi dorëzon detyrën tek kryesuesja e re Shpresa Kurteshi

Kryesuesja e Kuvendit të Komunës së Gjilanit, Valentina Bunjaku-Rexhepi, ka bërë sot dorëzimin e detyrës së kryesueses, pasi e njëjta në zgjedhjet e përgjithshme të mbajtura në muajin qershorë të këtij viti në Republikën e Kosovës, ka marrë votat e mjaftueshme për të përfaqësuar qytetarët e Kosovës në Parlamentin e ...

Read More »
gjilani

Gjilani shpërndau sistemin e ujitjes për 50 hektarë me vishnje

“Sistemi i ujitjes që po ndahet sot i dedikohet 50 hektarëve sipërfaqe të mbjella këtë vit me kulturën e vishnjes. Kjo fazë është përmbyllja e këtij projekti i cili është mbështetur nga programi “Agro” i organizatës mike të Gjilanit, USAID dhe partneritetit me kompaninë “Calabria” e cila ka kontraktuar grumbullimin ...

Read More »
behgjet-pacolli1-780x439

Pacolli: Labinot Tahiri do t’i respektojë vendimet e AKR-së

Presidenti i Aleancës Kosova e Re (AKR), Behgjet Pacolli, në një intervistë për gazetën “Epoka e re”, ka folur për presionin medial që po bëhet ndaj deputetit Labinot Tahiri sa i përket votës së tij në krijimin e institucioneve të reja.  Pacolli ka hedhur poshtë mundësi që ndonjëri prej deputetëve ...

Read More »
thumbnail_ujesjellesi

Gjilani investon në ujësjellësin të ri mbi 300 mijë euro dhe përfshinë disa vendbanime

Komuna e Gjilanit dhe Kompania Regjionale e Ujit “Hidromorava, kanë nënshkruar marrëveshje të bashkëpunimit për realizimin e projektit të ndërtimit të sistemit të ujësjellësit për fshatrat Bilinicë, Verbicë e Kmetocit, Vrapqiq, lagjen Porodin, në anën e djathtë të rrugës qarkore Gjilan Prishtinë, dhe vlera e investimit është rreth 300 mijë ...

Read More »
kuvendi-i-kosoves-5436

Barrikadohen partitë

Takimi i shefave të grupeve parlamentare të mërkurën nuk pritet të prodhojë asgjë konkrete për ta zhbllokuar situatën politike në vend.  Politikanët nuk shohin dritë në fund të tunelit dhe paralajmërojnë zvarritje të situatës. Anëtari i Kryesisë së PDK-së, Xhavit Haliti, i ka thënë gazetës “Zëri” se mbetet vetëm dëshirë ...

Read More »
isis-780x439

ISIS-i vret nëntë anëtarë të një familjeje në Mosul

Pjesëtarët e organizatës terroriste ISIS vendosën një mjet shpërthyes në një shtëpi në qytetin irakian Mosul, duke vrarë disa persona të një familjeje, raporton Anadolu Agency (AA).  Saddam Celal el-Bekri nga ushtria irakiane deklaroi për AA se pjesëtarët e ISIS-it vendosën mjet shpërthyes në një shtëpi në rajonin Al-Jadde. Si ...

Read More »
elbasan-780x439

Të shtëna me armë në Elbasan, i vënë flakën makinës

Të shtëna me armë janë dëgjuar ditën e sotme në lagjen “Emin Matraxhiu”, në afërsi të urës së “Bakallit” në Elbasan. Policia njofton se është qëlluar me armë në ajër nga një mjet BMW në ecje, ndërsa fatmirësisht nuk ka të lënduar. Policia bën të ditur se mjeti BMW është ...

Read More »