Home / Lajme (page 461)

Lajme

Kremtohet në Bruksel 100-vjetori i Pavarësisë së Shqipërisë

Me rastin e 100-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, festimet u ndjenë dhe në selinë e NATO-s në Bruksel. Në ceremoninë e organizuar për këtë 100-vjetor një përshëndetje të veçantë u dha dhe nga Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen. Duke iu drejtuar ministrit të Mbrojtjes, z. Arben Imami, ...

Read More »

Rinovimi i kishës në Cërrnicë në funksion të integrimit të komuniteteve

Qemajl Mustafa i shoqëruar edhe nga Safete Grajqevci nga Qeveria e Kosovës dhe Millan Stojanoviq e Fadil Osmani ka inspektuar përfundimin e punimeve në rinovimin e kishës ortodokse serbe në fshatin Cërrnicë të Gjilanit. Mustafa tha se ky investim bëhet me të vetmin qëllim që të integrohet komuniteti serb dhe ...

Read More »

Dënimet dhe arrestimet e mjekëve nuk e zbehin punën në spitalin e Gjilanit

Drejtori i spitalit të Gjilanit Abdylatif Latifi thotë se arrestimet dhe dënimet e mjekëve vetëm sa e rrisin përgjegjësinë e tyre profesionale në punë. Askush nuk do të tolerohet e në veçanti ata që shkelin etikën e mjekut thotë Latifi. Dënimi me 1 vit burg i shqiptuar ndaj ish drejtorit ...

Read More »

Fëmijët e ardhmja e vendit – meritojnë më shumë respekt

Grupi i Grave të Komunës së Gjilanit për nder të 20 Nëntorit Ditës Ndërkombëtare të Konventës për të Drejtat e Fëmijëve ka përkrahur realizimin e projektit “Ligji dhe Fëmijët” të hartuar nga Njësia për të Drejtat e Njeriut – zyrtarja Komunale për të Drejtat e Fëmijëve Hanumshahe Rexhepaj, Koordinatore e ...

Read More »

Flamur gjigant për 100 vjetorin e Pavarësisë

Në prag të 100-vjetorit të pavarësisë e gjithë Tirana është veshur kuq e zi, me flamuj kombëtar dhe logo te 100-vjetorit, të cilat kanë  pushtuar jo vetëm çdo rrugë, por edhe shumicën e ndërtesave, përfshirë ballkonet e shtëpive në të cilat është bërë mëse e zakonshme valëvitja e të paktën ...

Read More »

SHBA, ROL JETIK NË SHTETFORMIMIN SHQIPTAR

Në Evropën Lindore nuk ka shtete që kanë marrëdhënie më të afërta me Shtetet e Bashkuara të Amerikës se sa Shqipëria dhe Kosova. SHBA-të, për më shumë se 100 vjet, kanë mbështetur shqiptarët, duke filluar nga presidenti Woodrow Wilson, për të vazhduar deri tash me presidentin e rizgjedhur, Barack Obama. ...

Read More »

Në Gjilan hapet edicioni i katërt i ekspozitës së artit pamor Salloni i Gjilanit

Gjilani një eksperiencë e bukur kulturore – hapet ekspozita e katërt e artit pamor Salloni i Gjilanit. Në kuadër të festimeve të 100 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë nga Komuna e Gjilanit, në Galerinë e Qytetit në praninë e artëdashësve gjilanas dhe atye kosovarë sonte në Gjilan u hap Ekspozita ...

Read More »

DREJT E NË VLORË

Komuna e Vitisë dhe ajo e Podujevës do t’i dërgojnë në Vlorë nga 50 zyrtarë komunalë për ta festuar 100-vjetorin e shpalljes së pavarësisë. Edhe komunat tjera, në numër më të vogël, do të jenë të pranishëm në qytetin e Ismail Qemalit. Natyrisht, me para publike. Më 28 nëntor, në ...

Read More »

Kosova njihet nga Fixhi

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se ka pranuar konfirmimin zyrtar nga shteti i Fixhit për njohjen e Republikës së Kosovës.   Thaçi e ka bërë të ditur lajmin gjatë mbledhjes së sotme të Qeverisë.   Republika e Fixhit gjendet në Oqeanin Paqësor, në verilindje të Zelandës së Re ...

Read More »

Nisin aktivitetet e Nëntorit Qindvjeçar

Lëviza Vetëvendosje, e cila çdo vit ka qenë shumë aktive duke e zbukuruar Kosovën me flamuj kuqezi, sivjet duket se do të këtë më pak punë. Kjo për faktin se për 100-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë, janë përkujdesur institucionet e Kosovës, të cilat nga mëngjesi i së premtes, Prishtinën, por ...

Read More »
Friend: loi bai hat,solar movie,games for girls,