Home / Lajme (page 461)

Lajme

SHBA vazhdojnë të mbështesin fuqishëm pavarësinë e Kosovës

Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga zhvilloi  një takim me Ndihmëssekretarin amerikan për çështjet evropiane, Philip Gordon.   Presidentja Jahjaga dhe Gordon, në takimin miqësor, diskutuan për një varg çështjesh me rëndësi për forcimin e marrëdhënieve mes të dy vendeve, si dhe për zhvillimet në vendin tonë dhe ...

Read More »

PRESIDENTJA ATIFETE JAHJAGA PRITI KRYEPROKURORIN E SHTETIT, ISMET KABASHI

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga priti sot në takim Ismet Kabashi, Kryeprokuror i Shtetit e kryetar i Këshillit Prokurorial të Kosovës. Kabashi e njoftoi Presidenten Jahjaga për punën e Këshillit Prokurorial të Kosovës, me progresin dhe sfidat e deritanishme të sistemit prokurorial në Kosovë. Gjithashtu temë e takimit ...

Read More »

Nuk do të ketë tolerancë ndaj keqpërdoruesve të ujit

Gjilan – Keqpërdorimi i ujit të pijshëm do të ndëshkohet sipas rregullores për Shërbime Publike komunale neni 160, me 50 € deri 150 €, kështu është thënë në konferencën e sotme për media, nga autoritetet komunale, të cilat përmes inspeksionit komunal dhe kompanisë publike të ujit “Hidromarave”, të mbështetur edhe nga ...

Read More »

Gordon sot viziton Kosovën

Ndihmëssekretari amerikan për çështjet Evropiane, Filip Gordon pritet të vizitojë sot Kosovën. Kabineti i presidentes së Kosovës Atifete Jahjaga ka njoftuar se Gordon dhe Jahjaga do të kenë një adresim të përbashkët për media diku pas orës 16:00. Në agjendën e prezantuar javën e kaluar nga Ambasada Amerikane ishte paralajmëruar ...

Read More »

Jahjaga: Takohem me Nikolliqin si dy presidentë shtetesh

Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga ka deklaruar se do të bisedonte me presidentin e Serbisë Tomisllav Nikolliq, si dy liderë të shteteve të pavarura.  “Ne si udhëheqësit e vetëm ligjorë dhe legjitimë të shteteve tona, duke shprehur vullnetin e qytetarëve tanë, mund të bisedojmë. Përmes këtyre bisedimeve të gjejmë zgjidhje ...

Read More »

KROACIA DO TA NDIHMOJË KOSOVËN NË PROCESET INTEGRUESE

Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, përveç pjesëmarrjes në Samitin “Kroacia 2012” në Dubrovnik, ka zhvilluar një takim zyrtar me ministren e Jashtme dhe të Çështjeve Evropiane të Kroacisë, Vesna Pusiq. Hoxhaj dhe Pusiq kanë biseduar për thellimin e gjithanshëm të marrëdhënieve bilaterale ndërmjet dy ...

Read More »

SHTOHET NUMRI I PACIENTËVE QË KËRKOJNË NDIHMË NË KËTO DITË ME VAPË

Si pasojë e temperaturave të larta dhe vapës së madhe është shtuar numri i pacientëve që kërkojnë ndihmë mjekësore në QKUK. Kështu thotë Drejtori i Qendrës Emergjente të QKUK-së Basri Lenjani. Ndëkaq që drejtori i Institutit Hidrometeorologjik, Sylë Tahirsylaj thoët se në ditët në vijim prite një rënie e tempertaurave. ...

Read More »

Kujdes në trafik!

Gjilan – Autoritetet policore të Rajonit të Gjilanit kanë kërkuar nga ngasësit e automjeteve që të shtojnë kujdesin dhe të jenë pjesë e komunikacionit konform ligjit duke i respektuar të gjitha rregullat, në mënyrë që t’u iket aksidenteve.  Kjo kërkesë e zyrtarëve policor vije në këtë mot me temperatura të ...

Read More »

I nxehti afrikan kaplon Maqedoninë

Në Maqedoni sot do të jetë dita më e nxehtë e këtij viti, me temperatura të larta që do të shkojnë deri në 40 gradë celsius. Moti i nxehtë pasoi nga orët e para të mëngjesit, duke arritur një temperaturë deri në 25 gradë. Shkalla e indeksit UV do të ...

Read More »

Pёrkrenarja dhe shpata vijnë në Shqipëri

Pёrkrenarja dhe shpata e Skёnderbeut do tё sillen nё Shqipёri pёr t’u ekspozuar me rastin e 100 vjetorit të Pavarësisë së Shqipëri. Premtimi i është bërë kryeministri, Sali Berisha nga zёvendёskancelari dhe Ministri i Jashtëm i Austrisë, Michael Spindelegger. Berisha dhe Michael Spindelegger janë takuar në Kroaci, ku po zhvillohet ...

Read More »
Friend: loi bai hat,solar movie,games for girls,