Home / Lajme (page 480)

Lajme

Ndërrohet ora! Më 28 tetor, akrepat 60 minuta prapa

Të dielën në 28 tetor, akrepat e orës zhvendosen 60 minuta prapa. Ndryshimi i orës do të bëhet natën duke e gdhirë e diel, kur akrepat të shënojnë orën 03:00, të cilat me orën e re do të shënojnë 02:00 dhe zyrtarisht hyjmë në ritmet e dimrit.  Të dielën do të flejmë ...

Read More »

Krerët e institucioneve uruan myftiun Tërnava

Me rastin e Festës së Kurban Bajramit, krerët e institucioneve të Kosovës, kanë uruar myftiun e Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Tërnava. Në mesazhin e tyre mbizotëron paqja, solidariteti dhe toleranca mes njerëzve. Bashkësinë Islame të Kosovës me rastin e Kurban Bajramit e kanë vizituar krerët e institucioneve të vendit. ...

Read More »

Kryetari Mustafa uron besimtarët myslimanë për festën e Kurban Bajramit

Gjilan – Me rastin e festës së Kurban Bajramit, kryetari i Komunës së Gjilanit, Qemajl Mustafa ka uruar krerët e Bashkësisë Islame si dhe të gjithë besimtarët myslimanë, me lutjen që kjo ditë të kalojë në harmoni dhe paqe mbarë njerëzore. Bajrami simbolizon vlerat e sakrificës, solidaritetit, humanitetit, drejtësisë e ...

Read More »

Urimi i Myftiut të Kosovës me rastin e Kurban Bajramit

Myftiu i Republikës së Kosovës, Naim Tërnava me rastin e Kurban Bajramit ka uruar besimtarët myslimanë, duke thënë se kjo është festë që ka në vete vlerën e sakrificës, devotshmërisë, solidaritetit, humanitetit, drejtësisë e barazisë mes njerëzve, me vete bart porosinë e mirëqenies dhe paqes mbarë njerëzore. Ai theksoi se ...

Read More »

Edhe në Maqedoni sot Kurban Bajrami

Besimtarët myslimanë edhe në Maqedoni, festojnë sot Kurban Bajramin, një nga festat më të rëndësishme të besimit Islam. Krerët e Bashkësive Islame të Maqedonisë kanë përcjellë mesazhe përgëzimi, me shpresë që besimtarët të reflektojnë ndjenjën e humanitetit, solidaritetit e bamirësisë. Festa filloi me faljen e namazit të Kurban Bajramit nëpër ...

Read More »

Clinton viziton Shqipërinë më 1 nëntor

Sekretarja amerikane e shtetit, Hillary Clinton, do të vizitojë javën tjetër Shqipërinë. Vizita e Clinton në Shqipëri bëhet në kuadër të një turi që do të zhvillojë në Ballkan Sekretarja e Shtetit. Ajo pritet të jetë në Tiranë më 1 nëntor. “Sekretarja Clinton do të vërë theksin tek nevoja e ...

Read More »

Sekretar i Jashtëm britanik, William Hague, do ta vizitojë Kosovën ditën e enjte

Sekretar i Jashtëm britanik, William Hague, do ta vizitojë Kosovën ditën e enjte, derisa homologia e tij amerikane, Hillary Clinton,  do të qëndrojë në Kosovë më 30 dhe 31 tetor. Asaj ka gjasë t’i bashkohet edhe Baronesha Catherine Ashton. Ata do t’i inkurajojnë shqiptarët dhe serbët për arritjen e një marrëveshjeje ...

Read More »

Sa popull ka Diaspora?

Regjistrimi i kosovarëve që jetojnë në diasporë do të fillojë më 2013. Institucionet duan të dinë se sa banorë janë jashtë vendit. Institucionet e Kosovës janë të vetmet në rajon që nuk e dinë se sa popull përfaqësojnë në diasporë. Në dekadën e fundit janë dhënë shifra të ndryshme nga ...

Read More »

Në emër të Allahut, 5700 km. shkon në këmbë në Haxh (Mekë)

Sarajevë – Është ky  Senad Haxhiq  i cili për gati 10 muaj nga Sarajeva kishte marrur rrugëtimin e tij në emër të Allahut (xh.h)   për të mbërritur në Mekë, në qytetin e shenjtë islamik.. Haxhiq ka kaluar  shumë vende për të mbërritur në destinacione duhur, ndërsa ka shkelur edhe katër ...

Read More »

Kosova dërgon në Vlorë flamurin kombëtar 150 m²

Me rastin e 100-vjetorit të krijimit të Shtetit Shqiptar, në qytetin e Durrësit ka arritur nga Kosova flamuri ynë Kombëtar, më i madhi që është përdorur ndonjëherë në të gjitha trojet shqiptare. Është ky flamuri që ka një sipërfaqe prej 150 metrash katror, ndërkaq destinacioni i tij nuk është qyteti ...

Read More »
Friend: loi bai hat,solar movie,games for girls,