Home / Lajme (page 498)

Lajme

Ja lista e plotë e emrave shqip në Shkup

Shkup, Qeveria e Maqedonisënë mbledhjen e fundit u ka dhënë dritë jeshile 45 emërtimeve në shqip, propozime të këshilltarëve të BDI-së në qytetin e Shkupit po dhe vetë këtij institucioni. “Qeveria i dha mbështetje propozimit të këshilltarëve të BDI-së në qytetin e Shkupit për këto emra shqip. Kjo erdhi pas ...

Read More »

Thaçi vendos lule në varrezën e ushtarit të panjohur në Arlington

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi gjatë vizitës së tij në Washington, ka vendosur kurorë lulesh në varrezën e ushtarit të panjohur, në Kompleksin e Varrezave Ushtarake në Arlington. Me këtë rast, kryeministri Thaçi është pritur nga zyrtarë të lartë të Ushtrisë Amerikane, dhe ka marrë pjesë në ceremoninë ...

Read More »

Jahjaga: Nuk do të ketë ndarje, e as shkëmbim territoresh

Nuk do të ketë ndarje të Kosovës, e as shkëmbim të territoreve apo popullsisë ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, si dhe nuk do të ketë zgjedhje lokale serbe në territorin e Kosovës, ka thënë të shtunën presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga. Këto deklarata, presidentja Jahjaga i ka bërë në një takim ...

Read More »

Lugina nuk voton për president të Serbisë

Derisa subjekte e individë të ndryshëm po zyrtarizojnë kandidaturat e tyre për president të Serbisë, subjektet politike shqiptare në Luginë të Preshevës nuk e kanë ndërmend të ftojnë elektoratin e tyre për të votuar për presidentin e ardhshëm të Serbisë, në zgjedhjet që mbahen me 6 maj. “Partitë shqiptare nga ...

Read More »

BE-ja gabon nëse e pranon Serbinë

Bashkimi Evropian do të bënte gabim në qoftë se do ta pranonte Serbinë në gjirin e vet pa e ndryshuar qëndrimin ndaj Kosovës. Kështu tha zëvendëskryetari i komunës Linz të Austrisë, Klaus Luger, i cili me bashkëpunëtorë ka vizituar Mitrovicën. Gjatë takimit me delegacionin e Linz-it, kryetari i Mitrovicës, Avni ...

Read More »

Maqedoni – Shqipëri, vetëm me letërnjoftime

Ka hyrë të premten në fuqi marrëveshja Shqipëri-Maqedoni për lëvizjen e qytetarëve me letërnjoftime. Sipas ambasadorit të Shqipërisë në Maqedoni, Arben Çejku, ky akt paraqet një dimension evropian të marrëdhënieve dhe komunikimit mes Shqipërisë dhe Maqedonisë, dhe se, vënia në jetë e kësaj Marrëveshje do të krijoj lehtësira të madha ...

Read More »

Familja e shëndoshtë garanton shtet në shërbim të qytetarit

Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga në konferencën lidhur me gjendjen dhe problemet e familjes bashkëkohore theksoi se një familje e shëndoshë garanton një shoqëri të shëndoshë që i ndërton bazat e një shteti që është në shërbim të qytetarit. Në këtë konferencë të organizuar nga Lidhja e Juristëve të Kosovës ...

Read More »

Kuvendi miraton vendimin për hyrje në një proces tjetër të partneritetit publiko-privat

Gjilan, Kuvendi Komunal i Gjilanit ka miratuar të premten, vendimin për hyrjen në procesin e shpalljes së partneritetit publiko-privat në lokacionin “Magjistralja”, ku sipas këtij modeli të investimeve, parashihet të realizohet projekti i tretë afarist-banesor, pasi që dy projekte të tjera, tashmë kanë filluar. Bahirje Mahmuti, drejtoreshë për Urbanizëm, e ...

Read More »

Ligjvënsit sot shqyrtojnë Ligjin pensional

Prishtinë, 6 prill  – Edhe sot i vazhdon punimet mbledhja maratonike e Kuvendit të Kosovës, që nisi më 29 mars dhe u ndërpre disa herë.  Ligjvënësit sot, në seancën e paradites, në rend dite kanë shqyrtimin për herë të dytë të katër projektligjive: Ligjin për bibliotekat, atë për regjistrimin dhe ...

Read More »

Në qytetin e Gjilanit filloi mbjellja e trëndafilave

Gjilan,  Me mbjelljen e tre trëndafilave të parë, kreu i Komunës së Gjilanit, Qemajl Mustafa e ka hapur në mënyrë simbolike aksionin e madh të Drejtorisë për Bujqësi dhe Pylltari, për mbëltimin e mbi 7 mijë bimëve të tilla në qytet. Me këtë rast, kryetari Mustafa ka thënë se qëllim ...

Read More »
Friend: loi bai hat,solar movie,games for girls,