Home / Lajme (page 5)

Lajme

thumbnail_40

Gjilani organizon orë letrare në nderim dhe kujtim të veprës heroike të Idriz Seferit

Komuna e Gjilanit, në kuadër të festës së Flamurit Kombëtar, ka organizuar orë letrare që i është kushtuar Idriz Seferit, veprës dhe vendosmërisë së tij heroike për lirinë e trojeve shqiptare.  Kryetari Lutfi Haziri, nën përkujdesjen e të cilit është organizuar gjithçka sa i përket festës së 28 Nëntorit, Ditës ...

Read More »
flamuri

Nipi i Idriz Seferit: Lutfi Haziri është hero i gjallë, Zoti e nderoftë që e vendosi shtatoren në qendër të Gjilanit!

Gjilan, 28 nëntor 2017 – “Unë dhe krejt familja nuk dimë me tregu dashninë dhe emocionin e ditës së djeshme. Nuk e harroj deri të vdesim. Zoti e nderoftë njeriun e gjallë që për neve është hero, e ky është Lutfi Haziri, i cili e nisi procesin dhe e vendosi ...

Read More »
thumbnail_31

Haziri zbulon pllakën përkujtimore në ish-burgun e Gjilanit

Gjilan, 28 Nëntor  2017 – Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, i cili përcillej nga delegacioni i tij i zyrtarëve nga niveli komunal, me pjesëmarrës edhe të figurave publike nga niveli qendror dhe drejtues të organeve të rendit dhe sigurisë, kanë vizituar në kuadër të vizitave ceremoniale edhe burgun ...

Read More »
3333333

Vujçiq uron shqiptarët për Ditën e Flamurit

Kryetari i Shoqatës së Malazezëve të Kosovës, Slobodan Vujçiq, ka uruar shqiptarët në Kosovë me rastin e Ditës së Flamurit, me shpresën e tejkalimit të dallimeve politike dhe ideologjike sa më parë në interes të gjithë shoqërisë kosovare, duke lënë pas dore mosmarrëveshjet dhe duke e çuar shtetin drejt zhvillimit ...

Read More »
thaqi

Thaçi në Vlorë: Jemi një komb në dy shtete sovrane, që ëndërr kemi integrimin euroatlantik

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka marrë sot pjesë në ceremoninë e shënimit të 28 Nëntorit që është organizuar në Vlorë. Presidenti ka theksuar se Dita e Flamurit është festa e krenarisë kombëtare dhe ka uruar të gjithë shqiptarët në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Luginë të Preshevës, Mal të Zi dhe ...

Read More »
12546

Veseli nga Boletini: Pavarësia e Kosovës është e shenjtë dhe e pacenueshme

Nën patronatin e kryetarit të Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, sot, me rastin e 105-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë dhe Ditës së Flamurit, në kompleksin memorial në Boletin është mbajtur ceremoni nderimi, në kujtim dhe në nderim të heroit kombëtar Isa Boletini. Sipas një njoftimi, ceremonia filloi me ...

Read More »
idiriz-780x439

Presidentët Thaçi e Meta, zbulojnë shtatoren e heroit kombëtar Idriz Seferi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ai i Shqipërisë, Ilir Meta si dhe kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri kanë zbuluar shtatoren e heroit kombëtar Idriz Seferi. Zbulimi i shtatores u bë me një ceremoni të lartë shtetërore. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha se ndjehet i nderuar që sot gjendet në ...

Read More »
haradinaj

Haradinaj: Të rritet përkujdesja për strehimoret në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, priti sot në takim drejtoreshën e Koalicionit të OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve (KOMF), Valbona Qitaku, drejtoreshën e Strehimores “Liria” në Gjilan, Nazife Jonuzi, dhe Teuta Abrashin, përfaqësuese e Organizatës për luftën lundër trafikimit të qenieve njerëzore. Me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Eliminimin e ...

Read More »
serbia

Josipoviq: Serbia nuk mund të hyjë në BE, pa njohjen e Kosovës

Ish-presidenti kroat, Ivo Josipoviq ka deklaruar se Serbia nuk mund të anëtarësohet në Bashkimin Evropian pa njohjen e Kosovës. Josipoviq në një intervistë për gazetën serbe “Danas”, ka folur për marrëdhëniet në mes Serbisë dhe Kroacisë, por edhe raportet mes Kosovës dhe Serbisë. “Hyrja e Serbisë në Bashkimin Evropian pa ...

Read More »
keds

Në këto pjesë të qytetit të Gjilanit nuk do të ketë energji elektrike

Gjilan – Gjatë kohës sa do të zgjasin punimet pa furnizim me energji elektrike do të mbesin: Fani, Thertorja, Fluidi, TMK-ja, Stacioni i pompave Velekincë, Restorant Laza. Sipas njoftimit të KEDS-it më 26.11.2017 në NS 35/10 kV Gjilani III do të ndërprehet: Dalja 10 kV Thertorja (Kodi:60062012) prej orës 09:30 ...

Read More »
Friend: loi bai hat,solar movie,games for girls,