Home / Lajme (page 508)

Lajme

SHBA mbështet pavarësinë dhe integritetin territorial të Kosovës

Ndihmës-sekretari i Shtetit, Philip Gordon, ka thënë se SHBA është shumë e kënaqur që BE ia ka dhënë statusin e kandidatit Serbisë, por theksoi se kanë mbetur edhe shumë punë pa u kryer, sidomos në lidhje me dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës. “Jemi të kënaqur me vendimin e BE-së për ...

Read More »

FSK nxjerr nxënësit nga Brezovica

E plotësuar- Më shumë se pesëdhjetë nxënës të shkollës fillore “Hasan Prishtina”, kanë arritur nga Brezovica për në Prishtinë falë angazhimit të pjesëtarëve të Forcës së Sigurisë. “I përcollëm fëmijët, rrezikun e parë ku ishte mundësia e një orteku tjetër, këtu jemi tash te orteku që po e shihni që ...

Read More »

‘Koncepti i Prishtinës ka mbështetjen e ndërkombëtarëve’

Bisedimet mes Prishtinës dhe Beogradit do të vazhdojnë gjatë këtij muaji, ndërsa shumë shpejtë do të caktohet edhe data- ka thënë për B92 shefi i ekipit negociator serb, Borislav Stefanovic. Temë e bisedimeve do të jetë përfaqësimi rajonal i Kosovës, që thuhet të jetë një nga kushtet që Serbia të ...

Read More »

Westerwelle përkrah agjendën evropiane të Kosovës

Presidentja Atifete Jahjaga ka takuar ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Guido Westerwelle, me të cilin diskutuan për dialogun ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë, zhvillimet në tri komunat veriore të Kosovës dhe situatën e përgjithshme politike në vend. Jahjaga, njofton Zyra e saj, tha se institucionet ...

Read More »

Bora “bllokon” Pejën

Reshjet e borës, që kanë nisur katër ditë më parë, po vazhdojnë edhe të dielën me intensitet të shtuar në komunën e Pejës. Trashësia e borës ka arritur në një metër. Kryetari i komunës, Ali Berisha, ka mobilizuar shtabin e krizës dhe po punohet në terren për t’u dal në ...

Read More »

Diplomaci drejt BE-së dhe 100-shit

Njohja nga 100 shtete dhe nënshkrimi i Marrëveshjes për Stabilizim-Asociim me Bashkimin Evropian, përmenden si qëllimet kryesore afatshkurtra të diplomacisë kosovare. Më 23 janar, Republika e Ganës u bë shteti i 86-të nga gjithsej 193 shtete anëtare të Kombeve të Bashkuara, e cila njohu shtetësinë e vendit. Pesë shtete të ...

Read More »

‘Në veri të instalohet pushteti i Kosovës’

Përfaqësues të opozitës në Prishtinë kanë kërkuar nga Qeveria e Kosovës më shumë angazhim për trajtimin e çështjes së veriut si problem të sundimit të ligjit dhe jo si problem politik. Duke kundërshtuar të gjitha propozimet që vijnë qoftë nga Beogradi, apo edhe nga ndonjë përfaqësues ndërkombëtar për status special ...

Read More »

Për shkakt të motit ndërpritet mësimi për një javë – Rifillon të hënën (13 shkurt 2012)

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Ramë Buja, ka marrë vendim që javën e ardhshme të mos mbahet mësim në të gjitha shkollat fillore dhe të mesme në tërë territorin e Republikës së Kosovës. Këtë vendim, ministri Buja e ka marrë për shkak të motit që po mbretëron në gjithë ...

Read More »

Bashkëbisedojnë për hapjen e rrugëve

Gjilan, Kryetarët e Komunave Gjilan, Kamenicë dhe Viti në njw takim me OSBE-në, të organizuar sot së bashku me përfaqësuesit e Kompanive publike, siç është ajo për mbeturina “Higjiena” për ujë të pijes “Hidromorava” dhe përfaqësuesi nga Korporata Energjetike e Kosovës në Gjilan, debatuan për mundësin e reagimit të shpejt ...

Read More »

Abetarja Digjitale

Diaspora prej sot ka një mënyrë të re për të mos e harruar gjuhën amtare. Ministria e Diasporës sot lëshoi faqen e re të internetit www.gjuhaime.com e cila posedon abetaren elektronike me zë. Ministri i diasporës Ibrahim Makolli tha me këtë rast se po bënë përpjekje të shumta që kjo ...

Read More »
Friend: loi bai hat,solar movie,games for girls,