Home / Opinione

Opinione

11

Projekti Mirusha dhe Autostrada do të duhej të ishin dy nga prioritetet e Komunës dhe Qeverisë

Qyteti i Gjilanit, që nga viti 1999 është përballur me problematikën që është quajtur dhe pati emërtime nga më të ndryshme,si Moçali i Livadheve te Mulliri i Arapit, Dinosauri i Gjilanit, Këneta e Zabelit, deponia e Ujrave të zeza,etj. Kaluan të gjitha legjislaturat për Kuvend Komunal të Gjilanit dhe për ...

Read More »
Refik-HASANI-2016

Serbët në vetë Serbinë do të mbetën pakicë!

OKB-ja, para më shumë së një viti publikoi rezultatet e sondazhit të fundit që edhe Serbia është përfshirë në mesin e 48 vendeve të globit që do të pëson rënie të madhe të natalitetit. OJQ-të, demografët dhe ekspert e shkencave sociale duke përfshirë edhe institute, akademia e shkencave dhe kisha ...

Read More »
erezezaa

”Të rinjtë mund ta projektojnë të ardhmen”, thotë Erza Klaiqi”

Erza Klaiqi, është nxënëse e klasës së nëntë në Shkollën Fillore “Abaz Ajeti” në Gjilan, ku përveç suksesit të shkëlqyeshëm në mësime, kohën e saj e ndanë edhe për aktivitete të tjera si: projekte vullnetare, gara, kurse e kontribute që ajo jep për shkollën dhe shoqërinë në përgjithësi. Erza ishte përfaqësuese ...

Read More »
refik hasani

Opinion- Serbia dëshiron të rikthej një union mesë Kosovës,Bosnjë Hercegovinës, Malit të Zi e Maqedonisë!?

Populli Serbë sipas statistikave është një nga popujt që po zhduket më me shpejtësi,nëse vazhdon me këtë trendë të rënjes së natalitetit,atëher nisja e ndonjë luftë eventuale nga Serbia do të ishte më fatal për vetë popullin Serbë. Nëse Serbia vazhdon të pengon dhe kërcnoj edhe me luftë Republikën e ...

Read More »
refki

Abetarja dhe Treni

Beogradi sot ka lëshuar në qarkullim vijën hekurudhore Beograd-Mitrovicë,pas shumë e shumë aktiviteteve të shumta që është duke bërë vetëm në muajin dhjetor dhe tani në muajin janar që jemi Beogradi  ka marrë një sërë aktivitetesh,murin,treni,tuneli, propaganda të shumta dhe një luftë speciale, një luftë psikologjike. Beogradi, po ju afron ...

Read More »
lubonja-780x439

Lubonja: Viti 2017 do të jetë i zymtë për shqiptarët

Për analistin Fatos Lubonja, 2016-ta ishte një vit zhgënjimi, ndërsa 2017-ta do jetë edhe më i zymtë, “viti i kaosit total”. Sipas tij, shqiptarët janë varfëruar gjatë 2016-ës dhe duan të braktisin vendin në masë, ndërsa reformat e qeverisë siç shton ai, nuk kanë pasur ndonjë efekt në jetët e ...

Read More »
c-1-780x439

Kouchner: Kam punuar 2 vjet në Kosovë, por kurrë nuk më ka ftuar në shtëpi një familje kosovare

Bernard Kouchner është një politikan francez, në të shkuarën ka qenë ministër shëndetësie dhe ministër i punëve të jashtme. Në vitet 1999-2000, ka pasur postin e kryeadministratorit të Kosovës. Ai vjen në një intervistë ekskluzive për emisionin ‘Opinion’ në TV Klan. Desada Metaj: Megjithatë, ju u kthyet përsëri në rajon, ...

Read More »
agron-shala-4-e1466951273676-780x439

Zoti në epokën digjitale dhe dashuria në shoqërinë virtuale: Në fillim ishte një, tash edhe zero!

Për jetën, dashurinë, njëshin, zeron, të kaluarën, të tashmen e të ardhmen, dhe secilin që ndryshon e është i njëjtë siç ishte një çast më parë… Jay Gatsby ishte ushtar kur takoi femrën e ëndrrave të tij, Daisy Buchanan. Ai ishte i varfër, por uniforma e ushtarit neutralizonte të gjitha ...

Read More »
sevdail-hyseni-e1475825981124-780x439

Lejlekët, nuk sjellin “bebe” në Serbi!

Sevdail Hyseni Tashmë, në Serbi, flasin shkoqur për alarmin e quajtur “mortalitet”: regjistrimi i fundit i popullsisë, më 2011, statistikat, studimet demografike, vlerësimet e Drejtorisë së Departamentit për Demografi, Qendra për Hulumtime Demografike, raportet e agjencive ndërkombëtare, mediet etj. Sipas Zyrës së Statistikave në Serbi, vitin e kaluar, kanë lindur ...

Read More »
krijimi-i-opinionit-publik-p-euml-rmes-shtypit-ditor-euml_hd-780x439

Kombëtarja shqiptare dhe “kombëtarja” e Kosovës

Eduard Zaloshnja Ndarja mes kombëtares shqipëtare të futbollit dhe asaj të Kosovës nuk është një ngjarje thjesht sportive. Ekipi kombëtar shqiptar i futbollit, në dhjetëvjeçarin e fundit, ka qenë kombëtar në kuptimin më të plotë të fjalës. Në përbërjen e tij ka patur e ka lojtarë të lindur ose me ...

Read More »
Friend: loi bai hat,solar movie,games for girls,