Home / Opinione (page 10)

Opinione

skenda_Skenderbeu

Pa Gjergj Kastriotin, nuk do të kishte fare rrëfime, sepse as që do të ekzistonim ne

Asnjë rrëfim për vetitë luftarake të shqiptarëve nuk do të ishte i plotë pa përmendur Skënderbeun, heroin mesjetar të Shqipërisë, i cili për afër një çerek shekulli i mundi turqit e hatashëm nën udhëheqjen e dy sulltanëve të fuqishëm dhe vetë kurrë nuk u thye. Në Shqipëri ai është bërë ...

Read More »
1383936_10151934456984066_1096056901_n

Testi i maturës dhe testimi i Ministrisë së Arsimit.

Ministria e arsimit e Kosovës këtë vit e bëri një zbulim të ri që i la pa fjalë të gjithë. “Nxënësit po kopjuakan”. Me këtë zbulim e vendosën dukurinë e kopjimit në faqet e para të gazetave dhe portaleve në internet. Me këtë zbulim, ma së shumti fituan portalet, të ...

Read More »
xhamia2014

Turqia pajton bashkësitë islame të Serbisë

Në Serbi ekzistojnë tri Bashkësi Islame të regjistruara në Ministri të Fesë: 1. Bashkësia Islame për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë e cila është themeluar në vitin 2003; 2. Bashkësia  Islame në Serbi, e  themeluar nga Muamer Zurkoliq, si dhe; 3. Rijaseti i Bashkësisë Islame të Serbisë në krye me Adem ...

Read More »
Agim-Gashi

Agim Gashi: Në kujtim të Bardhy Ajetit

Sot u bënë nëntë vite, kur vdiq gazetari dhe kolumnisti i gazetës “Bota sot”, Bardhyl Ajeti. Pas plagëve të marra më 3 qershor 2005, ku ishte qëlluar nga një veturë në lëvizje nga dora e zezë gjakatare e krimit. Bardhyl Ajeti ishte duke shkuar nga Prishtina në Gjilan, kur u ...

Read More »
HASHIMI

Thaçi: Unë jam mirë, kur është mirë Shqypnia

” Shqipëria nga sot është kandidate për anëtarësim në BE. Lajmi më i mirë i mundshëm. Urime motra dhe vëllëzër, nuk ka shqiptar në botë që sot nuk është krenar për arritjet e juaja. Dy citate më bien ndër mend në këtë moment. Isa Boletini i jonë kur ka thënë ...

Read More »
maqedoni-serbi

Ndryshimet demografike në Maqedoni, brengosin  Serbinë

Kryetitujt më të shpeshtë të shkrimeve apo analizave në mediet serbe janë: “Do të jemi pakicë kombëtare në Serbi; Në Serbi  janë zbrazur  1600 fshatra; Nataliteti më i ulët në Evropë; Serbët  zhduken brenda 500 viteve”?!, Populli serb ngadalë  vdes për shkak të mortajës së bardhë, Beograd: Katër varrime një ...

Read More »
Refik HASANI , gjate nje seance te Kuvendit te Gjilanit

23 qershori–dita e të zhvendosurve shqiptarë nga Kosovalindore

Në përkujtim të 15 vjetorit , kur nga disa lokalitete të tri Komunave , banorët shqiptarë u zhvendosën dhe i lanë trojet e tyre nga presionet , dhuna , ku kulmi i të zhvendosurve ishte pikërisht në këtë datë . Disa vendbanime shqiptare të brezit kufitarë u zbrazën tërësisht , ...

Read More »
Ismet_Azizi

Sanxhaku është i dardanëve

Dëshmitë të panumërta për shtrirjen e dardanëve në Sanxhakun e sotshëm na bëjnë të kuptojmë se jo rastësisht Sanxhaku gjatë gjithë historisë ka qenë i banuar ilirët e mandej nga shqiptarët. Në fshatin Pruzhanj në Rrafshnaltën e Peshterit, në Sanxhak, arkeologët kanë zbuluar prushin (hirin) e trupave të vdekurve të ...

Read More »
refik_hasani

Anamoravës i duhet përfaqësim dhe investim

Nuk mundë të pranojmë, të jemi si oaza të  pazhvilluara , Ju bëjmë apel deputetëve të zgjedhur nga Anamorava që të mbrojn  interesat e këtij  Rajoni . Karse mandatari  që do të formon  Qeverinë  e Republikës së Kosovës nga zgjedhjet e 8 qershorit të marrë për bazë  edhe  përfaqësimin  dhe investimin ...

Read More »
shqipri

Gjithnjë e më shumë Italianë në Shqipëri

Për dekada me radhë, qytetarët shqiptarë në kërkim të një jetë më të mirë dhe punë të shkonin në Itali, por kohëve e fundit trendi është i kundërt, shkruan agjencia italiane Ansa. Për shkak të stagnimit ekonomik të Italisë, Italianët largohen  në kërkim të kafshatës së bukës, dhe një nga ...

Read More »
Friend: loi bai hat,solar movie,games for girls,