Home / Opinione (page 2)

Opinione

agron-shala-4-e1466951273676-780x439

Zoti në epokën digjitale dhe dashuria në shoqërinë virtuale: Në fillim ishte një, tash edhe zero!

Për jetën, dashurinë, njëshin, zeron, të kaluarën, të tashmen e të ardhmen, dhe secilin që ndryshon e është i njëjtë siç ishte një çast më parë… Jay Gatsby ishte ushtar kur takoi femrën e ëndrrave të tij, Daisy Buchanan. Ai ishte i varfër, por uniforma e ushtarit neutralizonte të gjitha ...

Read More »
sevdail-hyseni-e1475825981124-780x439

Lejlekët, nuk sjellin “bebe” në Serbi!

Sevdail Hyseni Tashmë, në Serbi, flasin shkoqur për alarmin e quajtur “mortalitet”: regjistrimi i fundit i popullsisë, më 2011, statistikat, studimet demografike, vlerësimet e Drejtorisë së Departamentit për Demografi, Qendra për Hulumtime Demografike, raportet e agjencive ndërkombëtare, mediet etj. Sipas Zyrës së Statistikave në Serbi, vitin e kaluar, kanë lindur ...

Read More »
krijimi-i-opinionit-publik-p-euml-rmes-shtypit-ditor-euml_hd-780x439

Kombëtarja shqiptare dhe “kombëtarja” e Kosovës

Eduard Zaloshnja Ndarja mes kombëtares shqipëtare të futbollit dhe asaj të Kosovës nuk është një ngjarje thjesht sportive. Ekipi kombëtar shqiptar i futbollit, në dhjetëvjeçarin e fundit, ka qenë kombëtar në kuptimin më të plotë të fjalës. Në përbërjen e tij ka patur e ka lojtarë të lindur ose me ...

Read More »

Detaje rrëqethëse nga “Masakra e Shkodrës”: I vrau dy, autori tentoi edhe një masakër të dytë (Video)

Janë fakte tronditëse këto që do të lexoni më poshtë, por është e vërteta e madhe e një çmendurie që mund të kishte përfunduar me më shumë viktima se sa ajo e dy netëve më parë ku në fshatin Dajç të Shkodrës. Miklovan Parubi ekzekutoi me armë zjarri dy persona ...

Read More »
rijaset-780x439

Beogradi zien e përzien në Sanxhak: Çdo lajm për incidente këtu, tregon se Beogradi është një hap më afër njohjes së pavarësisë së Kosovës!

Cilat janë burimet dhe shkaqet e radikalizmit në Sanxhak? Shumëkush në Sanxhak mendon se Beogradi është fajtori kryesor. “Po çfarë islamisti radikal? Unë çdo ditë blej tek ai vehabisti senduiç, paguaj dhe shkoj. Dhe kurrë nuk kam ndonjë problem. Më besoni, vetëm mediat e Beogradit shohin këtu ekstremistë. Ndërsa ne ...

Read More »
gjykata_flickr_112483_801160-780x439-1

Shteti e bartë koston e 8 mijë dënimeve antikushtetuese të Gjykatave

8 mijë qytetarë të Kosovës padrejtësisht kanë vuajtur dënimin me burg që nga miratimi i Kushtetutës së Republikës së Kosovës, më 9 prill të vitit 2008. Ky zbulim është bërë nga hulumtimi i emisionit “Drejtësia në Kosovë”. Shkelja e Kushtetutës nga gjykatësit përbën skandalin më të madh në drejtësinë kosovare. ...

Read More »
de-biasi-1-e1468048218826-780x439

De Biasi vlerëson Lihtenshtajnin, analizon Spanjën

Në Shqipëri pritet me kërshëri lista e të grumbulluarve për ndeshjet me Lihtenshtajnin dhe Spanjën të vlefshme për eliminatoret e Rusi 2018. Gianni De Biasi e prek paksa temën e ndeshjeve të radhës së Kombëtares teksa flet për Tuttosport që e ka intervistuar për një opinion në lidhje me skuadrat ...

Read More »
dauti-sikur-kosova-t-euml-ishte-shtet-e-stofi-si-pizhamet-e-madon-euml-s-t-euml-ishte-flamur_hd-780x439

Lokja ime, bereta e zezë, plisi, kufiri…

Bota e fëmijërisë sime ka qenë e thjeshtë. Kishte vetëm shqiptarë dhe serbë. Serbë kishte shumë. Sot serbë ka më pak, por bota është komplikuar më shumë (pos shqiptarëve dhe serbëve janë lajmëruar edhe do tjerë). Bota e lokes sime ishte po ashtu e thjeshtë në përbërje, por shumë më ...

Read More »
shgm-e-re-1-780x439

SHGM: Gjykata po cënon të drejtat qytetare të Zoran Bozhinovskit për gjykim korrekt dhe të drejtë

Përmes një reagimi të dërguar Telegrafit Maqedoni, Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë (SHGM) ”alarmon opinionin se procesi gjyqësor kundër gazetarit Zoran Bozhinovski po zvarritet pa nevojë. Me këtë, gjykata po cënon të drejtat e tij qytetare për gjykim korrekt dhe të drejtë.” Në reagimin e SHGM-së më tej thuhet se ...

Read More »
llatas-ne-tv-nova-780x439

Llatas: Intervista e Janevës e paparë deri më tani, intervista të këtilla vetëm në Rusi dhe Serbi

Të gjithë ata që qëndrojnë pas Katica Janevës nuk besojnë në atë, tha gazetari dhe redaktori Dragan Pavlloviq Llatas në studion e hapur të TV Nova-s, në lidhje me “Intervista kontroverze e Katica Janevës”. ‘Në Maqedoni deri më tani nuk kemi parë një intervistë të tillë në kuptimin që edhe ...

Read More »
Friend: loi bai hat,solar movie,games for girls,