Home / Opinione (page 20)

Opinione

Meyer: Ndarja e Kosovës – zgjidhje e vetme!

Ish kreu i CIA-s për Ballkanin, njëkohësisht profesor në Universitetin për Mbrojtje Nacionale, Steven Meyer, ka thënë se Kosova është në një konflikt të ngrirë dhe se ndarja është e vetmja zgjidhje e drejtë. Në një intervistë për mediat serbe, Meyer thotë se pozicioni i Washingtonit ndaj Serbisë nuk ka ...

Read More »

KONTRIBUTI I HASAN PRISHTINËS PËR ARSIMIN KOMBËTAR U REFLEKTUA EDHE NË GJILAN E RRETHINË‏

Turqit e Rinj, me të ardhur në pushtet, vazhduan rrugën antishqiptare që ndoqi regjimi i mëparshëm absolutist i sulltan Abdyl Hamitit II, duke penguar me të gjitha mënyrat zhvillimin e arsimit kombëtar dhe duke lejuar shtetet e huaja të ruanin dhe përhapnin më tej ideologjinë e kulturën e tyre nëpërmjet ...

Read More »

Gjilani në enciklopedinë Kamus Al – Alam të Sami Frashërit

Biografia e Sami Frashërit Rilindja Kombëtare Shqiptare dha shumë personalitete të shquara. Në mesin e shumë figurave të ndritura të Lëvizjes Kombëtare është edhe Sami Frashëri, i cili ishte udhëheqës dhe formues i shumë komiteteve, klubeve e revistave dhe udhërrëfyes i çështjes kombëtare. Shkruan: Naim MUSLIU    Sami Frashëri lindi ...

Read More »

Lunacek: Fundi i mbikëqyrjes, mesazh i mirë

Përmbyllja e pavarësisë së mbikëqyrur është mesazh për pesë vendet e BE-së, që nuk e kanë njohur Kosovën ,që këtë ta bëjnë sa më shpejt që është e mundur dhe në këtë mënyrë BE-ja të flas me një zë dhe misioni i saj në Kosovë, EULEX, nuk duhet të jetë ...

Read More »

Betimi i xhandarmërisë serbe, luftënxitës

Deputeti socialist i Parlamentit të Shqipërisë, Pandeli Majko ka reaguar në rrjetet sociale Twitter dhe Facebook, për ndryshimin e betimit të Xhandarmërisë serbe. Majko thekson në refleksionin e tij se betimi ushtarak nuk është një refren muzike i cili ndryshohet. Ai e ka cilësuar atë thellësisht destabilizues e luftënxitës. Majko ...

Read More »

Puna e Qemajl Mustafës përkrahët edhe nga njerëz të LDK-së

Gjilan – Qahil Halili nënkryetar i nëndegës së LDK-së në Zhegër e ka përkrahur hapur punën e Qemajl Mustafës. Halili tha se Mustafa ka bërë punë shumë më të mëdha sesa pushtetet e tjera. Jo të gjithë në kuadër të LDK-së mendojnë keq për pushtetin komunal. Madje, Qahil Halili foli ...

Read More »

Krasniqi: AKI nuk gjeti asgjë kundër Kurtit

Deputeti i Vetëvendosjes, Florin Krasniqi thotë se AKI duket se nuk ka gjetur asgjë të dyshimtë në dosjen për Albin Kurtin që është përgatitur nga deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu. “Ata thonë se nuk ka asnjë bazë për të dyshuar se Albini apo dikush tjetër nga Vetëvendosja është bashkëpunëtor i ...

Read More »

Miti për hundën e Pinokio-s i rremë!

Nuk besoj që ka dikush ndër ne që nuk ka dëgjuar, ose nuk e ka parë filmin e animuar Pinokio. Të paktën di një pjesë sado të vogël të këtij tregimi, që në raste të caktuara edhe do ta kenë përdorë në jetën e përditshme, kur dikush mund t`i ketë ...

Read More »

Komuna e Abazit

Gjilan – Na ishte një herë një kohë kur Gjilanin e qeverisi një “lidership” i ngjashëm i “lidershipit” të sotëm komunal. Ishte gjithçka e paplanifikuar kur nga një luftëtar partizan shpëtohet Titoja I plagosur rëndë. Abazi nga Bukoviku thuhet se e kishte pas bartur në shpinë Titon e plagosur. Shkruan: ...

Read More »

Isufi: Zyra për ‘hajgare’ në veri!

Nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë për Ardhmërinë e Kosovës, Ahmet Isufi theksoi se Qeveria e Kosovës po bënë ‘hajgare’ duke hapur zyra administrative në veriun e Kosovës, ndërsa nuk ka pasur asnjë rezultat për 13 vjet të përfundimit të luftës. Në një intervistë për “Tribuna Shqiptare”, Isufi vlerësoi se bisedimet ...

Read More »
Friend: loi bai hat,solar movie,games for girls,