Home / Opinione (page 23)

Opinione

Thaçi: Koha që Bosnja të njohë Kosovën

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se është koha që Bosnjë e Hercegovina të njohë Kosovën, duke shtuar se pavarësia e saj nuk është e drejtuar kundër askujt.  “Është koha që Bosnja të pranojë Kosovën, të lërë të kaluarën dhe të ndërmarrë këtë hap të guximshëm”, ka thënë Thaçi ...

Read More »

Sparkes: Po bëjmë aq sa mundemi

Pesë ditë hetime nuk i kanë mjaftuar Policisë së Kosovës dhe EULEX-it, që të gjejnë të paktën motivin e sulmit mbi familjen Haradinaj në veri të Mitrovicës, ku mbeti i vdekur kryefamiljari Selver Haradinaj.  Zëvendësshefi i EULEX-it, Andy Sparkes, në një bisedë për “Kohën Ditore’ ka pranuar kufizimet që ka ...

Read More »

Kastrati: Mbroni familjet tuaja!

Të zhgënjyer me situatën e sigurisë në veriun e Mitrovicës, shqiptarët kërkojnë ndihmën e shtetit për t’u mbrojtur. Gjatë ditës së martë ata zbritën në jug dhe i kërkuan mbrojtje kryetarit të Komunës së Mitrovicës Avni Kastrati. Pas takimit me banorët, Kastrati zhvilloi një takim edhe me banorët e lagjes ...

Read More »

Përmes Gjilanit lidhet Presheva, Bujanoci dhe Kumanova

Për Preshevën , Bujanocin dhe Kumanovën është interes jetik që përmesë Gjilanit duhet të lidhemi me rrugën e kombit dhe detin adriatikë shqiptarë .Edhe këto qytete si hapsira etnike duhet ti ndiejn nga afër investimet. Poashtu edhe Komuna e Kumanovës dhe e Likovës si një rajon i shqiptarëve të mbetur ...

Read More »

Konjufca: LDK e AAK u dorëzuan

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës janë dorëzuar totalisht nga trysnia ndërkombëtare sa i përket Ligjit për banka dhe institucionet mikrofinanciare, ka thënë, nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, i cili është deputet i Lëvizjes Vetëvendosje. Konjufca ka thënë se kjo nuk është hera e ...

Read More »

ATA që po i kritikojmë jemi vetë NE!

Shkruan: Albesa Aliu, Po e dëgjoja një komshi timin, derisa e shprehte mllefin për gjendjen e ambientit ;‘’K’tu janë njerëz pa kulturë, kurrë s‘ka me’u ba mirë, eh me pa n’Zvicër askund smun’e gjen një letër’. Mirë bre zotni,po nga erdh ky bërllok këtu?,A mos erdh nga qielli?,apo ndoshta periudhat historike ...

Read More »

Jacobson: Modus vivendi për veriun

Përkushtimi për sovranitetin e Kosovës, integritetin territorial të saj dhe pavarësinë, si dhe integrimi i vendit në institucionet rajonale dhe ndërkombëtare, do të jenë parimet udhëheqëse të punës së ambasadores së ardhshme të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Tracey Ann Jacobson, e cila u konfirmua për postin e ...

Read More »

Si e lidhi Kosova të ardhmen e saj evropiane me Serbinë

Kosova definitivisht ka hyrë në ciklin e kushtëzimeve ku secili hap i afrimit edhe më të vogël me BE-në do të varet nga kompromiset me Serbinë. „Bashkëpunimi rajonal dhe fqinjësia e mirë“ janë edhe ashtu pjesë e kushtëzimeve për të gjitha vendet e rajonit, por në rastin e Kosovës BE-ja ...

Read More »

Daci: Thaçi, lideri më i fuqishëm në 4 vjetët e fundit

Prishtinë, Kryetari i Lidhjes Demokratike të Dardanisë, Nexhat Daci, ka thënë se fusnota nuk është e rrezikshme për Kosovën, duke vlerësuar se mendimi i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë është shumë më i fuqishëm sesa Rezoluta 1244 e Këshillit të Sigurimit.  Në një intervistë për “Epokën e Re”, Daci ka thënë ...

Read More »

Komuna e Gjilanit ka ofruar shërbime të mira publike edhe gjatë dimrit

Gjilan, Behar Mehmeti, drejtor i Shërbimeve Publike në Gjilan, thotë se kjo komunë ka arritur ta menaxhojnë mjaft mirë situatën e krijuar nga reshjet e mëdha të borës, gjatë muajit shkurt, sikurse edhe periudhën pas tyre, e cila u karakterizua me rritje të nivelit të ujërave atmosferike në qytet. Duke ...

Read More »
Friend: loi bai hat,solar movie,games for girls,