Home / Opinione (page 4)

Opinione

11222691_10153542915713454_2953074300828538513_n

Bëj dhe beso

Se në Kosovë edhe gabimet janë normale ato kurrë nuk përmirësohen, e keqja është se edhe mburremi me padituri e krejtë kjo shihet qartë në librat tona shkollore, si shembull këtë radhë kemi marrur eksperimentin e dështuar të Mylerit të vitit 1952 flasin këto libra shkollore: Biologjia për klasën 10 ...

Read More »
Joseph DioGuardi (father of American Idol judge Kara DioGuardi) announces his bid for New York's Senate seat at Grand Central Terminal that is currently held by Kirsten Gillibrand  --   {Tuesday in Manhattan 3-16-10}   Original Filename: DSC_3026x.jpg

DioGuardi: Ose veproni drejt me shqiptarët, ose nuk do të ketë më Maqedoni

Maqedonia nuk do të ekzistojë si shtet nëse shqiptarëve nuk u jepet më shumë pushtet politik. Kështu është shprehur në një intervistë e cila botohet e plotë për gazetën “Zëri” në Prishtinë ish-kongresisti amerikan, Joseph DioGuardi, njofton agjencia e lajmeve INA. DioGuardi ka theksuar ndër të tjera se, “nëse nuk ...

Read More »
lamberti_shqiptaret

Lambert: Shqiptarët kanë drejtuar botën që nga Mesjeta, Evropa i la qëllimisht mënjanë

Dr. Aleksandre Lambert, historian, drejtor akademik i “School of International Training” në Gjenevë, është autor i disa librave dhe artikujve në fushën e relacioneve ndërkombëtare të filozofisë politike, të politikës së sigurisë dhe lidhjeve civile-ushtarake. Lambert ka vizituar Shqipërinë dhe ka filluar të njoh çështjen shqiptare që në rini të ...

Read More »
11222691_10153542915713454_2953074300828538513_n

Nëse kjo është biologji, atëherë unë nuk jam biolog

Ky shkrim gjindet në librin shkollor Biologjia e klasës 11 Gjimnazi I përgjithshêm faqe 83 në kapitullin e myshqeve për evolucionin e myshqeve ndër të tjera thuhet! Mendohet se myshqet kanë prejardhje nga algat, ndersa realiteti I shkencës është se hipoteza mbi vërtetësinë e një zbulimi duhet të jetë e ...

Read More »
Edita_Tahiri2016

Tahiri: Asociacionin e shuajmë kur të duam

Edhe pse nuk parashihet askund në marrëveshje, Edita Tahiri është e bindur në fuqinë e Qeverisë mbi Asociacionin. “Nëse ne vërtetojmë se Asociaiconi nuk po e respekton Kushtetutën kur të duam marrim vendim për shuarjen e tij. Siç e krijojmë, ashtu edhe mund ta zhbëjmë”, ka thënë Tahiri në Interaktiv. ...

Read More »
arbri1

Gëzuar e Zoti ju bekoft të gjithëve, por jo vetëm për një ditë!

Sa shpejt na vie kjo ditë, kur mesazhet shpërthejnë në katër anët dhe shpërndarja e tyre bëhet edhe pa liberalizim duke kaluar kufij e kufij anë e mbanë botës. Rregull ky që po thuaj prekë ç`do kë e kur të jetë fjala për kufijt kjo na prekë vetëm ne kosovarët! ...

Read More »
hasan bunjkau

Rrëfime polivalente të një niveli tejet të arrirë ideo-estetik

Shkruan: Hasan BUNJAKU ( Muhamet Halili: “Djersa e Gurit”, Përmbledhje tregimesh, Shtëpia botuese “Beqir Musliu”, dhjetor 2015 ) Muhamet Halili, i cili tashmë i është i njohur dashamirësve të prozës së shkurtë, që me postime të herëpashershme në rrjetet sociale, sikundër edhe me Përmbledhjen e parë “Fundi i heshtjes”, edituar ...

Read More »
behgjet-pacolli_2015

Pacolli ngushëllon familjen e Lecit: Ai ishte gjithmonë pozitiv, i hareshëm dhe zemermirë

Lideri i AKR-së, Behxhet Pacolli ka ngushëlluar familjen Krajkova me rastin e vdekjes së aktorit Ibrahim Krajkova-Leci. Pacolli thotë se Kosovës i duhen njerëz optimist dhe konstruktiv si Leci. Postimi i plotë: Me pikëllim të thellë e mora lajmin për ndarjen nga jeta të aktorit tonë të mirënjohur Ibrahim Krajkova, ...

Read More »
treshi_persheshi2

Qumili shpreh dhimbje për vdekjen e Lecit

Sevdai Radogoshi-Qumli, ka shprehur dhimbje të madhe për vdekjen e Ibrahim Krajkova –Lecit, të cilin e kishte mik dhe bashkëpunëtor. “Me dhimbje të thellë ju njoftoj që dje me datën 13.11.2015, ndërroj jetë miku i ynë, Legjenda e humorit shqiptar, Ibrahim Krajkova -LECI. Varrimi i të ndjerit bëhet sot me datën ...

Read More »
valon ajeti

In memoriam për djaloshin që i mungon qytetit

VALON AJETI (24 03 1984 – 01 11 2013) Në këtë përvjetor, sa rëndë të shkruaj e të nxjerrë nga zemra fjalët për një mik i cili me kulturën e tij kishte arritur të ngritëte histori suksesi. “Cigargjiu im i vogël” është kënga që simbolizon më së miri fëtyrën tënde ...

Read More »
Friend: loi bai hat,solar movie,games for girls,