Home / Politika (page 10)

Politika

mikiq

Haziri: Mikiq dhe Aleksiq ishin bashkëpunues në të gjitha projektet e përbashkëta

Kryetari i Komunës së Gjilanit Lutfi Haziri, me rastin e ndarjes nga jeta në mënyrë tragjike të kryetarit të Komunës së Ranillugut, Gradimir Mikiq dhe kryesuesi të Kuvendit, Sasha Aleksiq, shpreh ngushllimet më të sinqerta familjeve të këtyre udhëheqësve në nivelin lokal, institucioneve të Republikës së Kosovës, posaqërisht kryeministrit të ...

Read More »
upgj

Kanë filluar provimet pranuese në Universitetin “Kadri Zeka”

Që nga ora 9:00 në Fakultetin Juridik dhe në Fakultetin e Shkencave Kompjuterike të Universitetit “Kadri Zeka” në Gjilan, janë mbajtur provimet pranues për studentë të rinj. Në këtë konkurs kanë aplikuar rreth1200 maturantë për katër fakultet me gjithsej shtatë programe studimi. Universiteti “Kadri Zeka”, në afatin e dytë të ...

Read More »
ameriika

Amerika “mesazh” për Haradinajn

Zyrtarë të Ambasadës Amerikane në Prishtinë kanë deklaruar  se e mbështesin Marrëveshjen për Demarkimin e Kufirit të arritur mes Qeverisë së Kosovës dhe asaj të Malit të Zi në vitin 2015, e cila, sipas tyre, rezultoi me moshumbje të territorit nga këto dy shtete. Në anën tjetër, kryeministri Haradinaj në ...

Read More »
rakiqii

Rakiq: Lista Serbe është e fuqishme dhe prej saj varet qeveria në Kosovë

Lista Serbe është e fuqishme dhe prej saj varet qeveria në Kosovë, ka thënë kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq, në një intervistë dhënë televizionit shtetëror serb, RTS.  “Nuk do të shantazhojmë, nuk do t’ua fusim gishtin në sy shqiptarëve, por do të jemi një gur në këpucë për ta, ...

Read More »
komunat

Asociacioni, sfida kryesore e Qeverise së re

Formimi i Asociacionit të Komunave Serbe në Kosovë do të jetë sfida kryesore e Qeverisë së re, të drejtuar nga kryeministri Ramush Haradinaj.  Njohës të rrethanave politike në vend thonë se kërkesa kryesore e Listës Serbe do të jetë pikërisht tentimi që Asociacioni të kalohet në Kuvend, e sipas tyre ...

Read More »
pdk_viti-1

PDK: Vazhdojnë keqpërdorimet financiare në Komunën e Vitisë

Partia Demokratike e Kosovës, Dega në Viti, ka kritikuar pushtetin në ktë komunë përkatësisht kreun e kësaj komune për keqpërdorim me buxhetin. Përmes një komunikate PDK-ja e Vitisë vlerëson se qeverisja Haliti ka vazhduar me keqpërdorime të detyrës zyrtare me ç’rast një pjesë e konsiderueshme e buxhetit komunal ka përfunduar ...

Read More »
detja

Këta janë numrat e partive politike për Zgjedhjet Lokale

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka organizuar tërheqjen e shortit për renditjen e subjekteve politike në fletëvotim për Zgjedhjet Lokale të cilat do të mbahen më 22 tetor.  Partitë politike janë renditur me këto numra, sipas shortit: Partia Demokratike e Kosovës (PDK) me numrin 94, Lidhja Demokratike e Kosovës, me numrin ...

Read More »
21624096_145180869416671_1461743508_n

Nga sot Haradinaj zyrtarisht kryeministër, Mustafa ia dorëzoi postin (Foto)

Kryeministri në detyrë i Qeverisë së Kosovës, Isa Mustafa, ia ka dorëzuar edhe zyrtarisht postin Ramush Haradinajt. Dorëzimi i postit të kryeministrit është bërë në zyret e Qeverisë së Kosovës. Fillimisht të dy liderët kanë parakaluar para Gardës së Forcës së Sigurisë së Kosovës e cila ishte rreshtuar për nderë ...

Read More »
luna cek

Lunaçek mesazh Haradinajt, ia përmend demarkacionin dhe Serbinë

Duke komentuar mbi qeverinë e sapozgjedhur të Kosovës, eurodeputetja e gjelbër dhe nënkryetarja e Parlamentit Evropian, njëkohësisht raportuesja për Kosovën në PE, Ulrike Lunacek është shprehur se Qeveria e re e Kosovës duhet të fillojë trajtimin e problemeve urgjente të Kosovës që nga dita e parë.   “Një rrugëdalje nga ...

Read More »
haradin aj

Qeveria ‘Haradinaj’ mbi 312 milionë euro pasuri

Ministrat më të pasur në qeverinë “Haradinaj” janë: Behgjet Pacolli, Besim Beqaj, Pal Lekaj, Dardan Gashi, Abelard Tahiri, …  Shumica e ministrave në Qeverinë e Ramush Haradinajt janë milionerë. Më i pasuri në kabinetin e Haradinajt pa dyshim se është lideri i AKR-së, Behgjet Pacolli, njëherësh ministër i Punëve të ...

Read More »
Friend: loi bai hat,solar movie,games for girls,