Home / Shëndetsi

Shëndetsi

Lutaa

Gjilani promovon kartelën elektronike për pacientë, të parin në nivel të shteteve të regjionit

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka bërë promovimin e kartelës elektronike për pacient, e cila e konfirmon Gjilanin tashmë jo të vetmen Komunë në Kosovë, por edhe në nivel regjional dhe është mundësi që pacienti të ketë historikun e tij të qartë për vizitat shëndetësore, terapitë e përdorura, ...

Read More »
kungulli

Efektet shëndetësore të kungullit

Përderisa jemi mësuar ta shohim kungullin në supë apo në pite, duhet të kemi parasysh se kungulli sjell shumë përfitime shëndetësore. Ai përmban gjithsej 19 vitamina dhe minerale, ndërsa mund të konsumohet në shumë mënyra të ndryshme, transmeton Telegrafi. Tiffanny DeWitt, nutricioniste e njohur, ka treguar për disa nga përfitimet ...

Read More »
this-is-the-only-bread-you-should-eat-according-to-a-cardiac-surgeon

Kardiologu jep recetën: Kjo është bukë e vetme të cilën mund ta hani sado që të dëshironi

Dhe aspak nuk na çudit që kjo bukë nuk përmban fare drithëra. Steven Gundry, nga Nebraska, autor i librit “Paradoksi i bimëve” e ka quajtur “pothuajse bukë”, dhe nuk përmban sojë, tharmë as gluten. Dhe pikërisht duket pothuajse sikur bukë! Nga çfarë përbëhet pra, pyesni ju? Nga të bardhët e ...

Read More »
auto_Fruthi1503749754

36 raste me fruth po trajtohen në QKUK

UD. Drejtori i Përgjithshëm i Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës, dr.Basri Sejdiu, ka vizituar Klinikën Infektive për tu njohur nga afër me gjendjen, pas raportimit të kësaj klinike në lidhje me rastet e reja të raportuara me fruth, njofton kumtesa nga QKUK . Në takim me drejtorin dhe ...

Read More »
xapple-cider-vinegar_medium.jpg.pagespeed.ic_.H1ykY0TQ2Z-780x439

Uthulla e mollës mund t’jua shkatërrojë organet: Kështu kurrë nuk bën ta përdorni!

Për këtë artikull supershërues ekzistojnë edhe shumë lajthitje, të cilave assesi nuk bën t’u besoni. Çdo shfrytëzim duhet të jetë i kujdesshëm, sepse përdorimi i tepërt i këtij artikulli megjithatë mund t’i bëjë dëm organizmit! Për fillim, përdorimi i drejtë i uthullës së mollës nuk do të duhej të jetë ...

Read More »
Aloe-Vera-for-Health

Aloe vera, një ilaç natyral i mrekullueshëm dhe i dobishëm për të gjithë

Aloe Vera është një bimë shumëvjeçare, e cila posedon cilësi të jashtëzakonshme. Pjesa e saj e brendshme apo pulpa e pastër që i ngjan xhelit është shumë e dobishme si për përdorim të brendshëm (konsumim) ashtu edhe për atë të jashtëm (për lëkurë). Edona Llonçari edona.lloncari@flp.com Aloe Vera duket se ...

Read More »
ngjites

Njihuni me ngjitësin e zbuluar së fundmi i cili shpëton jetë!

Shkencëtarët kanë zhvilluar një ngjitës kirurgjik elastik, i cili mund t’i transformojë tretmanet emergjente duke i mbyllur plagët kritike në lëkurë apo organe, pa pasur nevojë të qepen.   Xheli është i bazuar në një proteinë elastike hibride, dhe mund të vendoset në plagët e brendshme dhe të jashtme për ...

Read More »
Couple-with-back-pain

Që shpina të mos ju dhemb më, ja ç’duhet të dini

Mund të jetë e lodhshme dhe e mërzitshme ose të ketë nevojë për përkujdesje. Sido që të jetë një dhimbje shpine mund ta bëjë vërtet të vështirë përqendrimin në punë. Profesione të tilla si infermier, ndërtues ose punëtor fabrike do të thonë kërkesa për shpinën tuaj. Edhe puna rutinë në ...

Read More »
auto_Vaj_Palma_11506318470-780x439

Alarmi nga vaji kancerogjen

Rreth 7 milionë kilogramë produkte me vaj palme, si dhe më shumë se 3.3 milionë litra vaj të palmës kanë hyrë në vendin tonë vetëm gjatë 20 muajve të fundit. Por, në realitet dyshohet se kjo shifër mund të jetë edhe më e lartë pasi një sasi e konsiderueshme dyshohet ...

Read More »
shendetesi

Ministri Ismaili takoi Ambasadorë dhe përfaqësues të misioneve ndërkombëtare në Kosovë

Ministri i Shëndetësisë i Republikës së Kosovës, z. Uran Ismaili, priti sot në takime të ndara Ambasadorin e Britanisë së Madhe, z. Ruairi O’Connell; Udhëheqësen e Misionit të Luksemburgut në Kosovë, znj. Anne Dostert;  shefin e Fondit Monetar Ndërkombëtar, z. Ruud Vermeulen dhe zëvendësdrejtoreshën e UNDP-së në Kosovë, znj. Alessandra Roccasalvo, me të cilët ...

Read More »
Friend: loi bai hat,solar movie,games for girls,