Home / Shëndetsi (page 10)

Shëndetsi

haaaaaaaaaa-780x439

​Sëmundjet e zemrës janë të lidhura me dëmtimin e trurit

Nivelet e proteinës në gjak të shoqëruara me sëmundje të zemrës, janë të lidhura edhe me dëmtimin e trurit , sipas një studimi të botuar në internet në revistën e Radiologjisë në Holandë. Sëmundja e zemrës dhe sëmundja e trurit janë një barrë e madhe për shoqërinë, dhe incidenca pritet ...

Read More »
q-1

Shtrydheni qepen në lëkurë: Djegiet, prerjet, pickimet, infeksionet, zhduken sikur hiqen me dorë!

A e keni ditur që qepa mund të jetë ndihma e parë tek djegiet e rënda. Qepa jo vetëm që është përbërës i pashmangshëm i shumë gjellëve, por është edhe magji e vërtetë kur është fjala për shërimin e disa sëmundjeve dhe të disa problemeve shëndetësore! Këto janë disa mënyra ...

Read More »

Shkencëtarët: Femrat e bukura janë të dëmshme për shëndetin!

Shpenzimi i pesë minutave me një femër atraktive i rritë nivelet e kortizolit – hormoni trupor i stresit – sipas një studimi nga Universiteti i Valencias. Efektet janë edhe më të mëdha nëse meshkujt besojnë se femra pranë tyre është “jashtë ligës së tyre” – . Kortizoli prodhohet nga trupi ...

Read More »
mixture-780x439

Zini LIMONËT në MBRËMJE dhe pijeni LËNGUN posa të ZGJOHENI! Do të mahniteni nga rezultatet!

Mënyra se si e filloni ditën është ndër gjërat më të rëndësishme sa i përket mënyrës se si e jetoni jetën. Konsumimi i ujit të nxehtë me limon, është trend i njohur i fillimit të ditës. Sidoqoftë, kjo metodë nuk i sjell të gjitha të mirat shëndetësore që limoni i ...

Read More »
self-diagnonis-your-own-doctor-022714-1040x440-780x439

Nëse keni ndonjërën nga këto simptoma, urgjentisht shkoni në spital!

Simptomat më të lehta mund të jenë tregues të sëmundjeve më serioze, prandaj është e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm për ndryshimet që i pëson trupi juaj herë pas here. Ekspertët shëndetësorë kanë përpiluar një listë me simptomat të cilat mund të tregojnë për probleme serioze, dhe ato janë: Nëse ...

Read More »
eggs-feature-tasc-780x439

Pasi ta lexoni këtë, më asnjëherë nuk do t’i hidhni lëvoret e VEZËVE

Thuajse të gjithë ne i gjuajmë në bërllok lëvoret e vezëve kur gatuajmë vezë, por pak njerëz e dinë për efektet shëndetësore që i sjellin ato. Sipas ekspertëve shëndetësorë, lëvoret e vezëve janë burimi më i mirë natyral i kalciumit, dhe trupi shumë lehtë e absorbon dhe tretë atë. Këto ...

Read More »
screenshot_2-1-780x439

Zbulohet: Ky është përbërësi sekret i birrës që bën të humbni peshë

Birra është një ndër pijet më të njohur alkoolike në tërë botën, dhe në përgjithësi njihet si pije e pashëndetshme. Duke filluar nga dëmtimi i mëlçisë e deri te shtypja e lartë e gjakut, rreziqet që i sjell birra janë të shumta.  Por, ky reputacion i keq mund t’i përmirësohet ...

Read More »
u-2-780x439

Vetëm mbështetni gishtat: METODË GJENIALE që të masni sa ushqim duhet të hani, por të MOS SHTONI PESHË (video)

A do të dëshironit që në çdo rast të mund të llogarisni sa është saktësisht porcioni i ushqimit të cilin e keni porositur dhe sa është vlera energjike e tij? Ja si ta bëni këtë.  Shkencëtarët e Universitetit të Sydneit kanë gjetur mënyrën shumë të thjeshtë dhe efikase e cila ...

Read More »
man-lacing-sneakers-jpg-653x0_q80_crop-smart-780x439

Tri sporte ju sigurojnë vite shtesë në jetën tuaj! Ja cilat janë ato…

Të gjithë e dimë se ushtrimet fizike na ndihmojnë të jetojmë më gjatë duke i zvogëluar rreziqet e sëmundjeve të ndryshme dhe duke e përmirësuar shëndetin tonë mendor e fizik.  Por, cilat ushtrime mendoni se sjellin më së shumti përfitime shëndetësore? Një studim i ri ka zbuluar se tri sporte ...

Read More »
ear-waxmineral-oil-780x439

Vetëm dy pika nga ky ilaç dhe do t’ju rikthehet 97 për qind e dëgjimit

Humbja e dëgjimit pengon aftësinë tuaj për të funksionuar normalisht, dhe kjo mund ta komplikojë jetën tuaj në një masë të madhe. Për shembull, ju mund të përballeni me probleme të shumta apo situata të pakëndshme në punë, ose jeta juaj mund të rrezikohet në qoftë se për shembull nuk ...

Read More »
Friend: loi bai hat,solar movie,games for girls,