Home / Shëndetsi (page 2)

Shëndetsi

heart-attack-1-780x439

Pse ndodh ngushtimi i arterieve koronare?

Ngushtimi i arterieve koronare pothuajse gjithmonë shkaktohet nga pllakat aterosklerotike. Kur në këto pllaka ndodhin procese të shtuara patologjike (p.sh. plasaritje të pllakës dhe formimi i trombeve në këtë rajon) arteria përnjëherë mbyllet plotësisht. Së shpejti bëhet shkatërrimi i qelizave në rajonin të cilin e ushqen kjo arterie, pra zhvarroset ...

Read More »
1-494-780x439

Çfarë ndodh nëse nuk e pastroni makijazhin kur flini

Ndoshta të gjitha prej jush ndonjëherë keni harruar apo keni përtuar ta pastroni makijazhin nga fytyra para se të keni rënë në gjumë. Megjithatë, është shumë e rëndësishme ta bëni shprehi pastrimin e makijazhit, ndërsa nëse dilni natën për t’u dehur, atëherë kërkoni nga partneri që pasi të ktheheni t’ua ...

Read More »
Transfuzioni-i-gjakut-nga-femrat-të-cilat-kanë-qenë-shtatzëna

Transfuzioni i gjakut nga femrat të cilat kanë qenë shtatzëna mund të jetë vdekjeprurës për meshkujt?

Edhe pse shkencëtarët tërheqin vërejtjen që nevojiten më shumë studime për përsëritjen e konstatimit, thonë që rezultatet ”Nëse janë të vërteta, kanë pasoja të konsiderueshme klinike”. Duke shkruar në revistën American Medical Association, dr. Rutger Middelburg dhe kolegët kanë deklaruar: “Pranuesit meshkuj të cilët kanë marrë transfuzion nga femrat dhuruese ...

Read More »
Lutaa

Gjilani promovon kartelën elektronike për pacientë, të parin në nivel të shteteve të regjionit

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka bërë promovimin e kartelës elektronike për pacient, e cila e konfirmon Gjilanin tashmë jo të vetmen Komunë në Kosovë, por edhe në nivel regjional dhe është mundësi që pacienti të ketë historikun e tij të qartë për vizitat shëndetësore, terapitë e përdorura, ...

Read More »
kungulli

Efektet shëndetësore të kungullit

Përderisa jemi mësuar ta shohim kungullin në supë apo në pite, duhet të kemi parasysh se kungulli sjell shumë përfitime shëndetësore. Ai përmban gjithsej 19 vitamina dhe minerale, ndërsa mund të konsumohet në shumë mënyra të ndryshme, transmeton Telegrafi. Tiffanny DeWitt, nutricioniste e njohur, ka treguar për disa nga përfitimet ...

Read More »
this-is-the-only-bread-you-should-eat-according-to-a-cardiac-surgeon

Kardiologu jep recetën: Kjo është bukë e vetme të cilën mund ta hani sado që të dëshironi

Dhe aspak nuk na çudit që kjo bukë nuk përmban fare drithëra. Steven Gundry, nga Nebraska, autor i librit “Paradoksi i bimëve” e ka quajtur “pothuajse bukë”, dhe nuk përmban sojë, tharmë as gluten. Dhe pikërisht duket pothuajse sikur bukë! Nga çfarë përbëhet pra, pyesni ju? Nga të bardhët e ...

Read More »
auto_Fruthi1503749754

36 raste me fruth po trajtohen në QKUK

UD. Drejtori i Përgjithshëm i Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës, dr.Basri Sejdiu, ka vizituar Klinikën Infektive për tu njohur nga afër me gjendjen, pas raportimit të kësaj klinike në lidhje me rastet e reja të raportuara me fruth, njofton kumtesa nga QKUK . Në takim me drejtorin dhe ...

Read More »
xapple-cider-vinegar_medium.jpg.pagespeed.ic_.H1ykY0TQ2Z-780x439

Uthulla e mollës mund t’jua shkatërrojë organet: Kështu kurrë nuk bën ta përdorni!

Për këtë artikull supershërues ekzistojnë edhe shumë lajthitje, të cilave assesi nuk bën t’u besoni. Çdo shfrytëzim duhet të jetë i kujdesshëm, sepse përdorimi i tepërt i këtij artikulli megjithatë mund t’i bëjë dëm organizmit! Për fillim, përdorimi i drejtë i uthullës së mollës nuk do të duhej të jetë ...

Read More »
Aloe-Vera-for-Health

Aloe vera, një ilaç natyral i mrekullueshëm dhe i dobishëm për të gjithë

Aloe Vera është një bimë shumëvjeçare, e cila posedon cilësi të jashtëzakonshme. Pjesa e saj e brendshme apo pulpa e pastër që i ngjan xhelit është shumë e dobishme si për përdorim të brendshëm (konsumim) ashtu edhe për atë të jashtëm (për lëkurë). Edona Llonçari edona.lloncari@flp.com Aloe Vera duket se ...

Read More »
ngjites

Njihuni me ngjitësin e zbuluar së fundmi i cili shpëton jetë!

Shkencëtarët kanë zhvilluar një ngjitës kirurgjik elastik, i cili mund t’i transformojë tretmanet emergjente duke i mbyllur plagët kritike në lëkurë apo organe, pa pasur nevojë të qepen.   Xheli është i bazuar në një proteinë elastike hibride, dhe mund të vendoset në plagët e brendshme dhe të jashtme për ...

Read More »
Friend: loi bai hat,solar movie,games for girls,