Home / Shëndetsi (page 20)

Shëndetsi

jashari_gjilan

AS “EndoMedika”: – “Të bashkuar kundër diabetit”

Gjilan – Ambulanca Specialistike e Internistike Endokrinologjike, edhe e Mjekësisë Familjare “EndoMedika” në Gjilan, me rastin e Ditës Ndërkombëtore të Diabetit, me moton: “ Të bashkuar kundër diabetit”, ka ndërmarrë një veprimtari për senzibilizimin e popullatës rreth sëmundjës së diabetit. Me këtë rast, janë matur vlerat e sheqerit në gjak dhe ...

Read More »
breastCancer_atifete

Për 9 muaj, 150 raste të reja me kancer në gji

Muaji tetor është muaj i vetëdijesimit nga sëmundja e kancerit të gjirit. Forma më e shpeshtë e regjistruar në Kosovë, te gratë është kjo sëmundje. Ndonëse nuk dihet numri i saktë i të gjitha grave që vuajnë nga kjo sëmundje, rreth 200 raste të reja paraqiten çdo vit në Institutin Onkologjik në ...

Read More »
rastet-e-kancerit-sh-euml-nojn-euml-rritje-mjek-euml-t-thon-euml-nuk-ka-vend-p-euml-r-alarm_hd

Rastet e kancerit shënojnë rritje, mjekët thonë: Nuk ka vend për alarm

Në tetëmujorin e parë të vitit 2015, në Institutin Onkologjik në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, numri i të prekurve me kancer ka shënuar një rritje të lehtë. Rastet më të shpeshta të cilat po paraqiten në Klinikën e Onkologjisë janë të prekurit me kancer të mushkërive, kancer të gjirit ...

Read More »
licenc

Rreth 200 institucione private shëndetësore, pa licencë

Në Ministrinë e Shëndetësisë të Republikës së Kosovës, janë të licencuara rreth 1000 institucione private shëndetësore, përfshirë këtu kabinete, laboratorë, ordinanca, qendra për mjekësi familjare, qendra terapeutike, poliklinika dhe spitale. Mirëpo, sipas zyrtarëve të kësaj ministrie, ka edhe të tilla që funksionojnë pa licencë. Faik Hoti, drejtor i Departamentit të ...

Read More »
te-moshuarit

IKSHP: SI TE MBROHENI NGA TEMPERATURAT E LARTA

(Udhëzime për personat e moshuar) Masat e rekomanduara mbrojtëse për shëndetin e personave të moshuar gjatë ekspozimit ndaj temperaturave të ajrit mbi 30°C. Masat e rekomanduara mbrojtëse për shëndetin e personave të moshuar gjatë ekspozimit ndaj temperaturave të larta të ajrit, posaçërisht për të moshuarit me sëmundje kardiovaskulare dhe sëmundje ...

Read More »
kjo-pije-e-fuqishme-heq-kilogram-euml-t-e-tep-euml-rt_hd

Kjo pije e fuqishme, heq kilogramët e tepërt

Po ta dinit se sa e fuqishme është kjo pije për të humbur peshë, do ta konsumonit atë për çdo ditë. Deri më tani kemi konsumuar limonadë, por tani hit i ri është pija nga trangulli me shije freskuese. Përveç se do t’ju rifreskojë menjëherë, kjo pije ka një numër ...

Read More »
filli-dentar-mbron-zemr-euml-n_hd

Filli dentar mbron zemrën

E qeshura të shton jetën, por nuk është vetëm prej kësaj që filli dentar mbron shëndetin. Me siguri kur shkoni te dentisti, ai ju pyet a e përdorni apo jo fillin dentar sa duhet. Dhe ka të drejtë. Filli dentar është mënyra më e mirë për të mbrojtur dhëmbët dhe ...

Read More »
zhvillohen-aplikacionet-p-euml-r-testime-m-euml-efikase-t-euml-shikimit-t-euml-syrit_hd

Zhvillohen aplikacionet për testime më efikase të shikimit të syrit

Shkencëtarët britanikë kanë zhvilluar një aplikacion për smartfonët, që në mënyrë efikase teston shikimin dhe shëndetin e syrit. Bëhet fjalë për aplikacionin “Peek” (Portable Eye Examination Kit), të zhvilluar nga shkencëtarët e School of Hygiene &Tropical Medicine, të Universitetit në Strathclyde dhe Qendrës Kërkimore NHS në Glasgow. Aplikacioni është testuar ...

Read More »
kimikatet-n-euml-produktet-e-p-euml-rditshme-paraqesin-k-euml-rc-euml-nime-sh-euml-ndet-euml-sore_hd

Kimikatet në produktet e përditshme paraqesin kërcënime shëndetësore?

Qindra shkencëtarë në mbarë botën po bëjnë fushatë për të kërkuar nga prodhuesit që ta ndalojnë përdorimin e kimikateve të zakonshme të pranishme në mijëra produkte nga elektronika e deri tek kutitë e picave. Poli-substancat dhe substancat perfluoroalkile, ose PFAS, janë substanca të përdorura për t’i mbajtur kutitë e picave ...

Read More »
l-euml-ndimet-sportive-n-euml-rini-mund-t-euml-shkaktojn-euml-demenc-euml-depresion-ose-vet-euml-vrasje_hd

Lëndimet sportive në rini mund të shkaktojnë demencë, depresion ose vetëvrasje

Sëmundjet degjeneruese të trurit janë karakterizuar si fajtorët më të shpeshtë të vetëvrasjeve dhe sëmundjeve mendore të atletëve profesionistë të cilat mund t’i kenë rrënjët në kohën kur ata janë angazhuar në sport si fëmijë dhe kanë marrë goditje gjatë shkollës fillore dhe të mesme, thonë ekspertët. Teoria thotë se ...

Read More »
Friend: loi bai hat,solar movie,games for girls,