Home / Shëndetsi (page 3)

Shëndetsi

8-tips-to-help-women-gain-muscle-1-v2-NLA-640xh

Hekuri – rëndësia dhe mungesa e tij

Hekuri është pjesë mjaft e rëndësishme e ushqimit, pasi që merr pjesë në përbërjen e hemoglobinës dhe ka rol në lidhjen dhe përcjelljen e oksigjenit nga mushkëritë në gjak. Në indet dhe organet e njeriut, hekuri lidhet me proteina të ndryshme, siç janë kromoproteinat, flavoproteinat dhe grupi i tretë ku ...

Read More »
pse-dhjami-rreth-stomakut-euml-sht-euml-i-d-euml-msh-euml-m_hd-780x439

Pse dhjami rreth stomakut është i dëmshëm

Shumica nga ne jemi të vetëdijshëm për rreziqet shëndetësore që kanë lidhje me trashjen. Por yndyrat e tepërta rreth stomakut janë në veçanti të rrezikshme, sepse shtresat e dhjamit rreth organeve të cilat janë të vendosura në zgavrën e barkut bartin të paktën pesë rreziqe. Pesë pasoja të rrezikshme të ...

Read More »
t-1-780x439

Të gjithë e kemi qafën të shtrembër nga qëndrimi ulur: Ky ushtrim do ta kthejë në pozitën natyrale (Video)

Te njerëzit e moshuar qafa mund të jetë aq e shtrembër sa që do t’u shkaktonte dhembje po ta mbanin drejt. Prandaj është e domosdoshme çdo ditë t’i bëni këto ushtrime.  Dr. Pola Mur, e cila është edhe kiropraktikuese, në video-klipet e veta sqaron shkaktarët dhe pasojat e shtrembërimit të ...

Read More »
si-ta-mbroni-l-euml-kur-euml-n-nga-rrezet-e-diellit_hd-780x439

Si ta mbroni lëkurën nga rrezet e diellit

Në ditët e nxehta të këtyre ditëve të korrikut, specialistët e shëndetit, kryesisht dermatologët, japin këshillat e tyre në drejtim të mbrojtjes së lëkurës nga rrezet e dëmshme të diellit. Djegiet e diellit  Parandaloni kancerin e lëkurës duke përdorur vajra që përmbajnë faktor mbrojtës ndaj rrezeve UVA dhe UVB. Vëreni ...

Read More »
Diet-for-Pancreatitis-5

Ushqimi të cilin nuk e duron pankreasi

Dieta të cilin do t’ua përcaktojë mjeku nëse vjen deri inflamacioni i pankreasit është shumë e rreptë, ndërsa pasojat e mosmbajtjes janë edhe më problematike. Ushqimi luan rol të rëndësishëm në zhvillimin e kushteve që mund ta dëmtojnë pankreasin  Alergjenët Në Universitetin Maryland Medical Center kanë konkluduar që alergjenët rrisin ...

Read More »
fidget-spinner-recall (1)

KUJDES! Në Britani të Madhe janë tërhequr nga tregu: Assesi mos blini spinerë të këtillë

KUJDES! Në Britani të Madhe janë tërhequr nga tregu: Assesi mos blini spinerë të këtillë  ‘Spinner’, lodër shumë e popullarizuar te fëmijët, mund të gjendet edhe e pasuruar me shtesën e cila mund të jetë e rrezikshme. Lodra të shumta janë tërhequr nga tregu në Britani të Madhe për shkak ...

Read More »
devojka, zena, vreme, sat, peskirfoto: Shutterstock

Shëndeti nga ORA në ORË

Mësoni si funksionon ora e brendshme dhe çka do të duhej të bënit në kohë të caktuar të ditës, e çka do të duhej të shmangnit.  Ekspertët konstatojnë që koha e ditës gjithsesi ndikon në shëndetin tone. Për çdo orë kolesterina, shtypja e gjakut, temperatura trupore dhe hormonet kanë nivele ...

Read More »
barnat-780x439

Ministria e Shëndetësisë blen barnat më shtrenjtë sesa çmimi në treg

Rreth 21 milionë euro në vit ndahen për buxhetin e nevojshëm për barna dhe material shpenzues në Kosovë.   Por, zyrtarë shëndetësorë thonë se ky buxhet është i pamjaftueshëm për të përmbushur listën esenciale dhe nevojat e pacientëve. Nga Qendra Klinike Universitare adresohen kritika në adresë të Ministrisë së Shëndetësisë ...

Read More »
steven-spielbrg

A rrezikoheni nga sulmi në tru? Mësoni nëse keni shenjën e Frankut

Mjekët do të duhej t’i kushtonin kujdes rrudhave të pacientëve në laprën e veshit, sepse janë indikatorë të mbylljes së arterieve, porosisin shkencëtarët.  Shkencëtarët izraelitë kanë vërejtur një gjë të çuditshme. Linja diagonale në laprën e veshit mund të tregojë rrezikun e shtuar nga sulmi në tru Shkencëtarët izraelitë kanë ...

Read More »
f-euml-rkojeni-gishtin-tregues-nj-euml-minut-euml-dhe-v-euml-shtrojeni-se-ccedil-ka-do-t-rsquo-i-ndodh-euml-organizmit-tuaj-do-t-euml-befasoheni-me-rezultatin_hd-780x439

Fërkojeni gishtin tregues një minutë dhe vështrojeni se çka do t’i ndodhë organizmit tuaj. Do të befasoheni me rezultatin!

Shuplakat e dorës janë të lidhura me shumë nerva, andaj, për të mbrojtur shëndetin tuaj fizik, mësoni këto truke të zakonshme! Gishti i madh i dorës është i lidhur me zemrën dhe mushkëritë. Kur hetoni të dridhura apo kur nuk mund të ngopeni me frymë, bëni masazh gishtit të madh ...

Read More »
Friend: loi bai hat,solar movie,games for girls,