Home / Shëndetsi (page 30)

Shëndetsi

gripi_derrit_ AH1N1

MSh: Tamiflu në dispozicion – mund të përdoret deri më 2015

Ndërlidhur me një shkrim të sotëm në gazetën Koha Ditore, në të cilën në një titull të saj thuhet se “Gripi i derrave trajtohet me ilaçe me afat të skaduar”. Ministria e Shëndetësisë sqaron për opinion se në këtë artikull nuk ka të dhëna të cilat do të duhej t’i ...

Read More »
kerkime_shkencore_kosove

H1N1 merr jetën e dytë në Kosovë

Ka vdekur të enjten në mëngjes, edhe pacienti i infektuar me virusin H1N1, konfirmon për Radion Evropa e Lirë, drejtori i Klinikës Infektive, Shemsedin Dreshaj.  Gjashtë pacientë vazhdojnë të jenë të hospitalizuar, në këtë klinikë, nga infeksioni i traktit të poshtëm respirator, që shkaktohet nga virusi H1N1, i njohur dikur ...

Read More »
image002

MSh dhe “Gift of Life International” nga SHBA vazhdojnë për trajtimin e fëmijëve kosovarë me sëmundje të zemrës

Prishtinë – Ministri i Shëndetësisë i Republikës së Kosovës, Ferid Agani, priti sot në takim Drejtorin ekzekutiv të “Gift of Life International”, z. Rob Raylman me seli në Nju -Jork (SHBA) dhe drejtorin e kësaj organizate për Kosovë, prof. dr. Mazllum Belegun, me të cilët biseduan për projektin e ndihmës për ...

Read More »
Ferid_Agani_minister

Specialistët e mjekësisë vlerësojnë lart kontributin e Ministrit Agani për mbështetjen ndaj tyre

Prishtinë – Ministri i Shëndetësisë i Republikës së Kosovës Ferid Agani, u nderua sot me mirënjohje nga specialistë të fushave të ndryshme të mjekësisë për kontributin e dhënë në shëndetësinë e vendit, konkretisht në mbështetjen institucionale për këtë kategori për shkollimin dhe krijimin e kushteve për punësim. Ministri Agani tha se ...

Read More »
kivi

Fruti ideal kundër plakjes

Është një nga frutat më të pasur me vitaminë C, si dhe është një ushqim i mirë kundër plakjes, falë antioksidantëve që përmban, duke u cilësuar edhe është frut ideal pë dietën.Njihet si fruti simbol i Zelandës së Re, dhe bëhet fjalë për kivin.Kivi përmban vitaminën C dhe vitaminën E, ...

Read More »
diabeti

Arsyeja që çon drejt diabetit

Një natë pa gjumë mund të dëmtojë ciklin e rregullt të insulinës në mënyrën e rregullimit të sheqerit në organizëm, duke shtuar kështu rreziqet për tu zhvilluar diabeti.Ky fakt konfirmohet nga një studim hollandez i Universitetit të Leiden, studim i publikuar në revistën shkencore “Journal of clinical endocrinology and metabolism”.Në ...

Read More »
kalorit

Çka duhet të dini për kaloritë?

Kaloritë janë njësi e matjes për energjinë të cilën organizmi e merr nga ushqimet. 1.800 deri 2.000 kalori i plotësojnë nevojat ditore të femrës së rritur, e cila lëviz mesatarisht dhe e cila nuk duhet të humbë peshë trupore. Një gram i albuminave dhe një gram i karbohidrateve i kanë ...

Read More »
tranguj_ushqimi_mir

Arsyet pse duhet të filloni menjëherë të hani trangull

Disa i thonë kastravec, shumica e njohin si trangulli, juglindja e vendit e njeh si sallator, por ajo që është e rëndësishme, duhet konsumuar masivisht.Sepse trangujt janë një ndër 4 perimet më të kultivuara në botë, si dhe një nga perimet më të mira për shëndetin dhe për këtë janë ...

Read More »
femijet_ndime

Shumë raste të fëmijëve që kërkojnë ndihmë për shërim

Numri i pacientëve që kërkojnë ndihmë në Ministrinë e Shëndetësisë, për t’u trajtuar jashtë institucioneve publike shëndetësore, është mjaft i madh.  Vetëm gjatë vitit 2013, kanë aplikuar gjithsej  1400 pacientë, ku  prej tyre 722  kanë marrë trajtimin mjekësor, ka thënë për Radion Evropa e Lirë, Faik Hoti, drejtor i Departamentit të ...

Read More »
lutfija

Haziri: Do të kujdesem për personat me nevoja të veçanta

Gjilan – Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka vizituar sot Shoqatën e të Verbërve në Gjilan, të cilët i ka siguruar për mbështetjen e vazhdueshme të institucioneve lokale, për të qenë sa më afër shoqërisë dhe realizimit të planit dhe programit të tyre. Me këtë rast kryetari Haziri ...

Read More »
Friend: loi bai hat,solar movie,games for girls,