Home / Shëndetsi (page 4)

Shëndetsi

r-1-780x439

Shkrirës të kilogramëve: Receta për pijen më të vjetër për dobësim!

Pini tri herë në ditë dhe do të lirohen nga teprica e kilogramëve.  Të gjithë ata të cilët vuajnë nga teprica e peshës trupore në një moment bëhen të ngopur dhe të lodhur me dieta të rënda. Në ato momente përparësi duhet t’i jepet më së mirës nga natyra, sepse ...

Read More »
GTY_procrastination_sr_140516_16x9_992-780x439

Trupi është në nivelin më të ulët të forcës, organet nuk punojnë si duhet: Pasojat e rrezikshme të dehidratimit!

Nëse nuk urinoni së paku 7-8 herë në ditë, kjo do të thotë që trupi juaj nuk i nxjerr jashtë helmet, sepse është i detyruat ta mbajë lëngun e vjetër.  Shumica e njerëzve nuk janë të sigurtë sa është sasia e saktë e ujit i cili i nevojitet trupit të ...

Read More »
1-196-780x439

NUK KA GJË TË KEQE: Qe përse duhet lejuar mashkullin të shikojë femra të tjera!

Shkenca konsideron që shikimi i femrave të tjera është veprim i patëkeq dhe që “incizimi” i tij me anë të shikimit shkakton hidhërim dhe zemërim.  Megjithatë, shkenca na tërheq vërejtjen që kjo gjë është krejtësisht normale dhe se nuk do të duhej që ta shqetësonim partnerin, por që lirisht ta ...

Read More »
2-58-780x439

Lirohuni nga fryrja dhe teprica e ujit: Ktheni stomakun tuaj në gjendje normale

Këto shkaqe kryesisht janë të lidhura me ushqimin dhe me punën e lukthit. Ndodh që ndonjëherë edhe pas konsumimit të sasisë së vogël të ushqimit të vërejmë që stomaku për një kohë shumë të shkurtër të na bëhet dukshëm më i madh. Ajri në stomak – është rezultat i punës ...

Read More »
eggs-will_heap-780x439

Çfarë domethënie kanë shenjat S, A dhe B në vezë

Me siguri keni vërejtur që në ambalazhin e kartonit të vezëve shkruajnë shenjat S, A dhe B – ja çfarë do të thonë këto.  E dimë që ato shenja paraqesin klasin, mirëpo cili dhe çfarë klasi? Klasi S do të thotë që vezët peshojnë më pak se 70 deri në ...

Read More »
u-2-780x439

Sa është afati i përdorimit të ujit në shishe: Do të mbeteni pa fjalë!

Shkencëtarët zbulojnë edhe për se duhet ta pini apo ta hidhni pas disa ditësh të hapjes së shishes.  Edhe pse uji mineral dhe uji i zakonshëm kanë shenjën “është mirë të konsumohet deri…”, mu si edhe shumica e artikujve të tjerë ushqimorë, afati i përdorimit të ujit në shishe është ...

Read More »
fenugreek-seeds-trigonella-foenum-graecum

MREKULLI NGA KJO BIMË: Jo vetëm që rrit gjoksin dhe ndikon edhe në potencë, por edhe shkrin kilogramët

Makthi mund të ripërtërijë tërë organizmin. Pos ndikimit mrekullibërës, të cilin e ka në rritjen e gjoksit, përdoret edhe për shtimin e potencës seksuale te meshkujt, mirëpo edhe si mjet i shkëlqyeshëm për heqje të peshës.  Është i mrekullueshëm për metabolizëm, yndyrën në gjak dhe përmirëson qarkullimin e gjakut, që ...

Read More »
1-1-1-780x439

PIHET NJË GOTË ÇDO MËNGJES PARA KAFJALLI: Pija nga vetëm katër përbërës jua rregullon sheqerin

Diabeti është sëmundje nga e cila sëmuren edhe të rinjtë, edhe të vjetrit. Shkaktari kryesor janë stresi dhe ushqimi jo i shëndetshëm.  Duhet të jeni të vetëdijshëm që mund të jetoni normalisht nëse pini rregullisht ilaçet të cilat jua ka përshkruar mjeku, mirëpo duhet të ushqeheni shëndetshëm. Hani rregullisht, mirëpo ...

Read More »
15258-pills-spilling-out-of-a-medicine-bottle-pv-copy-620x350-780x439

Qe për çka shërben pambuku në shishet e barnave

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë ka propozuar që pambuku të eliminohet, sepse përmban lagështi brenda shishes.  Me siguri keni vërejtur që në shishet e barnave në majë gjendet një copë pambuku, prandaj së paku ndonjëherë keni pyetur përse shërben. Prodhuesit e barnave në fillim kanë vënë pambuk në shishe në mënyrë ...

Read More »
boximage-780x439

EDHE KJO ËSHTË E MUNDSHME: Pija e cila formëson pllakëzat në stomak

Lëngu natyral të cilin vetë mund ta përgatisni shumë shpejt, do t’ju ndihmojë që të shkrini shtresat dhjamore nga stomaku dhe të pastroni organizmin nga helmet e grumbulluara.  Përbërësit për pijen (rreth 0,5 litra) ▪ 1 panxhar i madh i kuq ▪ 2 – 3 karota të freskëta ▪ 4 ...

Read More »
Friend: loi bai hat,solar movie,games for girls,