Home / Shëndetsi (page 47)

Shëndetsi

Infeksionet mund të rrisin rrezikun për zhvillimin e mpiksjeve të gjakut

Infeksionet, veçanërisht te njerëzit e moshës më të shtyrë të jetës, mund të rrisin rrezikun nga krijimi i mpiksjeve potencialisht të rrezikshme të gjakut, thekson studimi i ri. Përndryshe, tromboembolia venoze përfshin trombozën e thellë të venave dhe gjendjen potencialisht vdekjeprurëse, embolinë e mushkërive. Tromboza e thellë e venave zakonisht ...

Read More »

Tri gota çaj të zi çdo ditë ulin tensionin e gjakut dhe e ruajnë zemrën

Studimet zbulojnë se pirja e çdoditshme e së paku tri gotave çaj të zi në ditë, e ul tensionin e gjakut për dy deri në tri milimetra në zhivë si dhe e ruan shëndetin e zemrës. Tre filxhanë të çajit të zi në ditë ulin shtypjen e gjakut, kanë treguar ...

Read More »

Gurët krijohen nga kripa e tepërt dhe mungesa e qumështit dhe ujit

Në kundërshtim me këshillat e mëhershme, të sëmurët me gurë në veshka duhet të konsumojnë më shumë kalcium nga produktet e qumështit dhe të pinë sasi më të mëdha të ujit se sa kanë pirë deri tani. Femrat të cilat konsumojnë më shumë se maksimumi i sasive të rekomanduara të ...

Read More »

Qëndrimi në diell zvogëlon rrezikun për kancer të gjirit

Nëse qëndroni në diell mesatarisht tre orë në ditë, mund të zvogëloni rrezikun e kancerit të gjirit për 50 për qind. Të dhënat më të reja tregojnë se ekspozimi i rregullt ndaj rrezeve të diellit mund të ketë efekt të fuqishëm kundër kancerit të gjirit duke stimuluar prodhimin e vitaminës ...

Read More »

Zemrës i bën keq edhe pak edhe tepër gjumë

Personat që flenë më pak se gjashtë orë ose më shumë se shtatë orë në ditë, kanë rrezik më të madh nga problemet me zemër, se sa ata që flenë në mes gjashtë dhe tetë orëve, kanë vërtetuar ekspertët e fakultetit të mjekësisë në Çikago. Edhe disa studime më të ...

Read More »

Bakteret në gojë mund të shkaktojnë probleme në zemër

Rezultatet e hulumtimit të Universitetit të Bristolit dhe Kolegjit Mbretëror në Londër vërtetojnë lidhjen në mes sëmundjeve të mishit të dhëmbëve dhe zemrës dhe theksojnë rregullën bazike në higjienën e dhëmbëve, dhe kjo është larja dy herë në ditë. Bakteret në gojë mund të hyjnë në qarkullimin e gjakut përmes ...

Read More »

Ataku në zemër më i rrezikshëm në mëngjes

 Sulmi në zemër është shumë më i rrezikshëm për 20 për qind të njerëzve në orët e mëngjesit se sa në çdo orë tjetër të ditës. Ky fakt publikohet në studimin më të fundit të Qendrës Nacionale për Hulumtime Kardiovaskulare në Madrid, transmeton BW. Tensioni i gjakut është më i ...

Read More »

STRESIN E ‘MBYTË’ MUZIKA

Seanca të gjata joga dhe seancat në palestër nuk duhen më. Sot kura më e mirë anti stres në qarkullim është më se e lehtë dhe mund të bëhet sa herë që dëshiron. Është lista e preferuar e muzikës, e këngëve të zemrës në celular ose në ipod. Siç raporton ...

Read More »

Qumështi dhe djathi ju bëjnë më të zgjuar

Shumë ekspertë të dietave theksojnë se qumështi dhe djathi duhen shmangur sa më shumë të jetë e mundur sepse konsumimi i tepërt i tyre rrit rrezikun e prekjes nga sëmundjet e zemrës dhe diabeti.  Por një studim i ri ka dalë në përfundim se ushqimet e pasura me yndyrna ndihmojnë ...

Read More »

Me jogurt dhe kafe kundër dhimbjes së kokës

Piperi ndihmon nëse ju çahet koka nga dehja, banania shëron migrenat e rënda, ndërsa dhimbjen e lehtësojnë edhe kafja e fortë, çaji, mollët, limonada me pak kripë, por edhe patatja e zier.  Pavarësisht se a është e përhershme, e përkohshme, e rrallë ose e shpeshtë, nga dhimbja e kokës vuajnë ...

Read More »
Friend: loi bai hat,solar movie,games for girls,