Home / Shëndetsi (page 5)

Shëndetsi

k-euml-to-jan-euml-shtat-euml-fobit-euml-m-euml-t-euml-ccedil-uditshme-q-euml-ekzistojn-euml_hd-780x439

Këto janë shtatë fobitë më të çuditshme që ekzistojnë

Të gjithë kanë frikë nga diçka, qoftë merimangë apo kloun. Por, ka të tillë, që frika apo iu vie nga gjëra të pazakonta. Për më keq, kur kjo frikë bëhet fobi. Dallimi mes frikës dhe fobisë, është se tek jo e fundit, njerëzit shkojnë në përpjekje dëshpëruese, që ta evitojnë ...

Read More »
hero-780x439

Epidemia e heroinës shkakton infeksionet nga hepatiti C

Epidemia e heroinës është duke rritur infeksionet nga hepatiti C, me rritjen më të madhe te personat në të 20’at e tyre, thonë zyrtarët e shëndetësisë amerikane të enjten.  Numri i infeksioneve të reja pothuajse është trefishuar në pesë vitet e fundit. Virusi përhapet nëpërmjet shkëmbimit të gjilpërave për të ...

Read More »
Should-You-Still-Eat-Your-Food-If-a-Fly-Lands-on-It-1-780x439

Kurrë nuk bën të provoni ushqimin në të cilin ka qëndruar miza: Vërejtje serioze e shkencëtarëve!

Në një hulumtim të publikuar kohë më parë janë pyetur pjesëmarrësit se a do të iknin nga restoranti sikur të shihnin aty minj, buba, miza, buburreca apo gjarpërinj, përkatësisht – në cilin rast do të iknin sa më shpejt.  Më shumë se 60 për qind e pjesëmarrësve në një anketë ...

Read More »
danjeli-780x439

Ngjyra e syve tregon më shumë nga ç’mendoni për shëndetin tuaj

Me siguri askush prej nesh nuk ka menduar ndonjëherë që sytë bojëqielli mund të nënkuptojnë risk më të lart të kancerit të lëkurës, por besojeni ose jo, ekziston një lidhje.  Sipas disa studimeve, ngjyra e syve jep të dhëna të rëndësishme mbi shëndetin tonë. Sytë e kaltër, të gjelbër ose ...

Read More »
shtat-euml-gj-euml-ra-q-euml-nuk-duhet-t-euml-b-euml-ni-p-euml-rpara-nj-euml-operacioni_hd-780x439

Shtatë gjëra që nuk duhet të bëni përpara një operacioni

Do t’i nënshtroheni së shpejti një operacioni kirurgjik? “Daily Mail” ka hartuar një listë sjelljesh dhe veprimesh, të cilat duhet t’i keni parasysh nëse do të bëni një ndërhyrje kirurgjikale. Autorët Oliver Warren, Dean Franklin, Charles Vincent, janë nisur nga një e dhënë: në Mbretërinë e Bashkuar, në Shërbimin Kombëtar ...

Read More »
qet-780x439

​Si të fitoni qetësinë në fund të ditës

Ritmi i ditës është intensiv që nga puna, familja, faturat, detyrat e shtëpisë së fëmijëve dhe në fund të ditës jemi të ezauruar.  Të pushosh nuk do të thotë vetëm të flesh gjumë, por të qetësosh mendimet dhe të dish të krijosh hapësirën e nevojshme për të qetësuar trupin dhe ...

Read More »
beetroot-e1467121316118-780x439

Ky lëng e parandalon kancerin, jua pastron mëlçinë dhe e normalizon shtypjen e gjakut

Nëse panxharët nuk janë pjesë e rregullt e dietës tuaj, atëherë patjetër se duhet të filloni t’i konsumoni. Panxharët përmbajnë betalaine, të cilat kanë efekte antioksidante, antipezmatuese dhe detoksikuese.  Veç tjerash, këto perime shumëngjyrëshe përmbajnë edhe vlera të fuqishme ushqyese të cilat jua mbrojnë shëndetin e zemrës, parandalojnë defektet e ...

Read More »
07-13-things-sleep-doctors-waking-up-during-night-780x439

Çfarë do të thotë nëse çdo natë ju del gjumi në këtë orë?

Nëse nuk e dini, ka sisteme të brendshme dhe orë të ndryshme trupore të cilat ndihmojnë në kryerjen e funksioneve trupore. Mirëqenia jonë shpirtërore dhe shëndeti fizik janë të lidhura në mënyrë direkte.  Mjekësia tradicionale kineze i kushton vëmendje të veçantë energjisë trupore dhe shpërnguljes së saj në zona të ...

Read More »
eurovision-kyiv-2017-780x439

Pesë përfaqësues të Shqipërisë, pjesë e jurisë së Eurovisionit

Eurovision është festivali më i madh muzikor në Evropë.  Çdo vit në këtë festival të muzikës zgjedhet kënga më e mirë, dhe kjo bëhet me anë të votave të publikut, mirëpo një pjesë të ndikimit në numrin e pikëve e kanë edhe juria e shtetit të caktuar, dhe zgjedhja e ...

Read More »
1-644-780x439

SHENDETESI / TË NJOHIM PRODUKTET ​A e keni ditur se këto ushqime dhe pije shkaktojnë ankthin?

Konsumimi i ushqimeve të ndryshme ndikon në emocionet tuaja, por edhe të shkaktojnë ankth, t’ju lënë të shqetësuar dhe të pa koncentruar.  Edhe pse ushqimi nuk është faktori kryesor i këtyre emocioneve, ajo mund të ndikojë dukshëm në intensitetin e tyre. Me fjalë tjera, ekzistojnë ushqime të cilat shtojnë shkallën ...

Read More »
Friend: loi bai hat,solar movie,games for girls,