Home / Teknologji

Teknologji

Samsung-Galaxy-S8-1-1-1-780x439

Samsung me procesor të ri dhe Galaxy S9?

Përpara shfaqjes së ardhshme të Consumer Electronics Show në Las Vegas që do të mbahet në mes të 9 dhe 12 janarit, një numër i pajisjeve të Samsung janë nderuar për “dizajnin dhe inxhinierim të shkëlqyeshëm në teknologjinë më të fundit të elektronikës së konsumit” në 28 kategori. Asgjë nuk ...

Read More »
rdsimuhiyr81px7l6k5s-780x439

eBay tani mundëson kërkimin e produkteve edhe me fotografi

Kërkimi në eBay kërkon besimin se shitësi e ka renditur artikullin e tyre me fjalë kyçe të njëjta që do t’i përdorni për të përshkruar atë që dëshironi. Ndonjëherë keni ide të ndryshme se çfarë përbën “produktin” që ju e kërkoni. E ndonjëherë ju keni një fotografi të asaj që ...

Read More »
edhe-facebook-messenger-do-t-euml-shfaq-reklamat-e-bizneseve_hd-780x439

Tani mund të dërgoni para nëpërmjet Facebook Messenger (FOTO)

PayPal ka njoftuar se ata kanë zgjeruar bashkëpunimin e tyre me Facebook duke shtuar shërbimin e tyre për pagesat P2P në aplikacionin e Messenger të gjigantit social. Për të hyrë në veçorinë – si bisedat një-në-një dhe bisedat e grupit – klikoni lehtë mbi ikonën plus blu, pastaj zgjidhni butonin ...

Read More »
small-Nokia-8-Family-1-780x439

Mbi 100 mijë regjistrime për Nokia 7

Nokia 7, që u zbulua zyrtarisht javën e kaluar, ka arritur të shënojë mbi 100 mijë regjistrime në Kinë përpara shitjes së parë që është caktuar për nesër, më 24 tetor. Ndërsa figura 100K tregon një nivel të mirë interesi, vlen të theksohet se këto nuk janë para-porosi – asnjë ...

Read More »
Evoluimi-foto-780x439

Evoluimi i Ford Mustang prej lansimit të veturës së parë (Video)

Prej se është lansuar vetura e parë më 1964, Ford Mustang ka pësuar ndryshime shumë të mëdha. Modeli i parë i lansuar para afro gjashtë dekadash, kishte vetëm 210 kuajfuqi dhe shpejtësia me të cilën arrinte, linte shumë për të dëshiruar. Me kalimin e viteve gjërat u përmirësuan, por çmimi ...

Read More »
DSC_3448-780x439

Fillon hakimi në garën “Hack Day Kosova 2017” (Foto)

 Në Kampusin Inovativ të UBT-së, në Lipjan, po mbahet dita e dytë e garës për siguri kibernetike, “Hack Day Kosova 2017”, në të cilën po garojnë dhjetëra hakerë të rinj, në mënyrë individuale e grupore. Gara e sivjetme përfshinë identifikimin e dobësive në infrastrukturën fizike dhe virtuale të sistemeve të ...

Read More »
Huawei-Enjoy-7-Plus-840x472-780x439

Huawei me lajme për Honor 7X

Huawei sapo ka prezantuar Honor 7X, që do të thotë se nën-marka e tyre ka hyrë zyrtarisht në botën e ekraneve 18: 9. LCD ka masën 5.93 “- të gjerë gati sa 5.5” të Honor 6X, por më i gjatë. Ajo ka rezolucion 1.080 x 2.160px (407ppi) dhe rri nën ...

Read More »
1-145-780x439

Sa orë duhet ta mbushni baterinë e celularit të ri para përdorimit të parë

Me siguri se ju ka rastisur të blini një celular të ri dhe dikush t’ju thotë se para se ta përdorni për herë të parë, është e rekomandueshme ta mbushni baterinë gjatë tërë natës apo për më shumë se gjashtë orë. Megjithatë, ky është një mit që duhet thyer, pasi ...

Read More »
1-284-780x439

Ndryshimet drastike të iPhone gjatë 10 viteve (Foto)

Ndoshta iPhone është ikona e shpikjeve teknologjike, por në 10 vite ndryshimet që ka pësuar janë më të vërtetë të mëdha. Bashkëthemeluesi i kompanisë Apple dhe shefi i saj ekzekutiv, Steve Jobs publikoi më 29 qershor 2007 iPhone-n e parë. Jobs, vdiq vetëm 3 vite më vonë, por sot miliona ...

Read More »
maikna

Makinave me naftë po u vjen fundi, edhe Kina ndalon prodhimin e tyre

Pas Britanisë dhe Francës, edhe Kina planifikon të ndalojë prodhimin dhe shitjen e automjeteve me naftë. Zv.ministri kinez i Industrisë njoftoi se Kina, tregu më i madh i automobilëve në botë, ka nisur kërkimet përkatëse, por ende nuk ka vendosur se kur do të hyjë në fuqi ndalimi. “Masat që ...

Read More »
Friend: loi bai hat,solar movie,games for girls,