Home / Teknologji

Teknologji

Evoluimi-foto-780x439

Evoluimi i Ford Mustang prej lansimit të veturës së parë (Video)

Prej se është lansuar vetura e parë më 1964, Ford Mustang ka pësuar ndryshime shumë të mëdha. Modeli i parë i lansuar para afro gjashtë dekadash, kishte vetëm 210 kuajfuqi dhe shpejtësia me të cilën arrinte, linte shumë për të dëshiruar. Me kalimin e viteve gjërat u përmirësuan, por çmimi ...

Read More »
DSC_3448-780x439

Fillon hakimi në garën “Hack Day Kosova 2017” (Foto)

 Në Kampusin Inovativ të UBT-së, në Lipjan, po mbahet dita e dytë e garës për siguri kibernetike, “Hack Day Kosova 2017”, në të cilën po garojnë dhjetëra hakerë të rinj, në mënyrë individuale e grupore. Gara e sivjetme përfshinë identifikimin e dobësive në infrastrukturën fizike dhe virtuale të sistemeve të ...

Read More »
Huawei-Enjoy-7-Plus-840x472-780x439

Huawei me lajme për Honor 7X

Huawei sapo ka prezantuar Honor 7X, që do të thotë se nën-marka e tyre ka hyrë zyrtarisht në botën e ekraneve 18: 9. LCD ka masën 5.93 “- të gjerë gati sa 5.5” të Honor 6X, por më i gjatë. Ajo ka rezolucion 1.080 x 2.160px (407ppi) dhe rri nën ...

Read More »
1-145-780x439

Sa orë duhet ta mbushni baterinë e celularit të ri para përdorimit të parë

Me siguri se ju ka rastisur të blini një celular të ri dhe dikush t’ju thotë se para se ta përdorni për herë të parë, është e rekomandueshme ta mbushni baterinë gjatë tërë natës apo për më shumë se gjashtë orë. Megjithatë, ky është një mit që duhet thyer, pasi ...

Read More »
1-284-780x439

Ndryshimet drastike të iPhone gjatë 10 viteve (Foto)

Ndoshta iPhone është ikona e shpikjeve teknologjike, por në 10 vite ndryshimet që ka pësuar janë më të vërtetë të mëdha. Bashkëthemeluesi i kompanisë Apple dhe shefi i saj ekzekutiv, Steve Jobs publikoi më 29 qershor 2007 iPhone-n e parë. Jobs, vdiq vetëm 3 vite më vonë, por sot miliona ...

Read More »
maikna

Makinave me naftë po u vjen fundi, edhe Kina ndalon prodhimin e tyre

Pas Britanisë dhe Francës, edhe Kina planifikon të ndalojë prodhimin dhe shitjen e automjeteve me naftë. Zv.ministri kinez i Industrisë njoftoi se Kina, tregu më i madh i automobilëve në botë, ka nisur kërkimet përkatëse, por ende nuk ka vendosur se kur do të hyjë në fuqi ndalimi. “Masat që ...

Read More »
iPhone-8-780x439

Njohja e fytyrës me iPhone 8 mund të jetë më e fuqishme se sa pritej

Microsoft dhe fansat e këtij brendi mund të mburren se po përdorin teknologjinë për njohjen e fytyrës, nëpërmjet Windows Hello, përpara Apple, por iPhone 8 mund të sjellë disa gjëra të reja mbi teknologjinë relativisht të vjetër të Microsoft dhe Intel.  Natyrisht, asgjë nuk është zyrtare derisa Apple më në ...

Read More »
2-43-780x439

Sa ndjekës duhet të keni në Instagram për t’u bërë milioner

Përdoruesit e Instagram-it me ndjekës nga 50 K deri në 200 K mund të fitojnë më shumë se 1 mijë dollarë për çdo foto të sponsorizuar që ata postojnë.  Paratë që kompani të ndryshme po investojnë në këtë rrjet po rriten në mënyrë të qëndrueshme. Sipas të dhënave të fundit ...

Read More »
ushtari-1-780x439

Teknologjia e lartë nuk ka lindur në Silicon Valley, por në luftë

Teknologjia është themel i fortë i fuqisë kombëtare. Teknologjitë që përcaktojnë një epokë zakonisht vijnë nga një fuqi e madhe gjeopolitike. Përdorimet e tyre janë të qarta. Për shembull, inxhinieria romake ndihmoi në formimin e botës mesdhetare. Teknologjia britanike krijoi dhe mbështeti revolucionin industrial. Këto perandori mund të absorbonin koston ...

Read More »

Samsung sjell televizorin me diagonale 10.3 metra

Kompania jugkoreane Samsung ka sjellë së fundi televizionin e ri 406 inç Cinema me ekran LED. Pajisja e re ka diagonalen e ekranit prej 10,3 metrash dhe nuk është e dedikuar për përdorim shtëpiak, por për salla të kinemave, ku pritet të zëvendësojë projeksionet klasike. Ekrani vjen me rezolucion 4K (4,096 x ...

Read More »
Friend: loi bai hat,solar movie,games for girls,