Home / Teknologji (page 12)

Teknologji

eu_european_union-800x800-780x439

Deri më 2020, Bashkimi Evropian me WiFi pa pagesë në gjithë kontinentin

Komisioni evropian ka qenë mjaft i zënë kohëve të fundit duke punuar në iniciativën e re digjitale. Me grantin prej 120 milionë eurosh, BE planifikon të sjell rrjet WiFi pa pagesë në të gjitha shtetet e saj deri në 2020. Poashtu, deri në 2025 planifikohet të që rrjeti 5G të ...

Read More »
maxresdefault-16-780x439

Galaxy Tab A 10.1 vjen me S-Pen!

Samsung ka lansuar tabletin më të ri Galaxy Tab A 10.1 në Korenë e Jugut, dhe pajisja vjen me stilolapsin elektronik S-Pen. Galaxy Tab A 10.1 vjen me ekran prej 10.1 inç të rezolucioneve 1920 x 1200 piksel dhe ka procesorin Exynos 7870 të shpejtësisë 1.6GHz. Specifikat tjera të Tab ...

Read More »
maxresdefault-16-780x439

Galaxy Tab A 10.1 vjen me S-Pen!

Samsung ka lansuar tabletin më të ri Galaxy Tab A 10.1 në Korenë e Jugut, dhe pajisja vjen me stilolapsin elektronik S-Pen. Galaxy Tab A 10.1 vjen me ekran prej 10.1 inç të rezolucioneve 1920 x 1200 piksel dhe ka procesorin Exynos 7870 të shpejtësisë 1.6GHz. Specifikat tjera të Tab ...

Read More »
amazon_lancon_folesin_inteligjent_2014_3

Amazon zbulon folesin inteligjent, i cili njeh zerin dhe sherben si asistent personal

Gjigandi Amazon ka lancuar së fundmi pajisjen më të re për konsumatorët. Bëhet falë për një folës inteligjent, i cili ka aftësinë që të njohë zërin e pronarit dhe të shërbejë si asistent personal.       Sipas Amazon, pajisja e quajtur Echo është gjithmonë e gatshme dhe e shpejtë. ...

Read More »
instagram-new-logo-780x439

Instagram Stories sjell më shumë risi të ngjashme me Snapchat!

Pas kopjimit të Stories nga Snapchat, Instagram me sa duket ka vendosur që të shkojë deri në fund të imitimin e rivalit të saj direkt. Risitë e fundit që Instagram Stories sjellin për përdoruesit janë edhe mundësia e zmadhimit të kamerës përmes rrëshqitjes me gisht, edhe gjatë incizimit të një ...

Read More »
Veturat_e_shtrejta

Makinat më të shtrenjta në botë

Lista nuk përfshin 8-milionë-euroshen Maybach Exelero, më të shtrenjtën absolute, për shkak se është bërë në vitin 2004 dhe nuk u krijua si model prodhimi, por krijim unik. As makina si La Ferrari FXX-K, që është bërë vetëm për pista. Galeria më poshtë ka të renditura 7 makinat më të ...

Read More »
whatsapp-do-t-euml-jet-euml-t-euml-r-euml-sisht-falas_hd-780x439

WhatsApp fillon edhe me video-thirrjet!

Të gjithë e dijmë se jo edhe shumë kohë më parë WhatsApp kishte shtuar funksionalitetin e thirrjeve me zë në aplikacionin e vet. Natyrisht, kompania e cila tani është nën pronësinë e rrjetit social Facebook tani dëshiron të marrë edhe një hap më tej, me futjen edhe të video thirrjeve ...

Read More »
a6ObRygp5fnDuoLS1-1024x682-780x439

Huawei e kopjon Apple iPhone thuajse tërësisht

Kjo foto nuk përmban dy iPhone të kompanisë Apple. Në fakt, në këtë fotografi shihet një iPhone dhe modeli më i ri i telefonit të kompanisë kineze Huaëei, përkatësisht modeli i saj i ri P9. Përkundër disa ndryshimeve tejet të vogla, modeli i ri i telefonit të Huawei e ka ...

Read More »
facebook-messenger-780x439

Edhe Facebook Messenger sikurse Snapchat, me mesazhe vetë-shkatërruese!

Debati i vazhdueshëm në lidhje me jetën private dhe enkriptimin e mesazheve, bëri që aplikacioni në pronësi të Facebook – WhatsApp ta enkriptojë shërbimin e saj. Por tani Facebook është duke e aplikuar të njëjtën masë edhe në shërbimin e saj të famshëm – Messenger. Shërbimi i mesazheve të Facebook ...

Read More »
iphone-7-do-t-euml-jet-euml-m-euml-i-holl-euml-dhe-rezistent-ndaj-ujit_hd-780x439

Ekrani AMOLED i iPhone 7S do të prodhohet nga Samsung?

Më herët është thënë se ekrani i modelit të ardhshëm të iPhone do të jetë në AMOLED, ndërkaq tani thuhet se iPhone 7S do të jetë modeli që do ta ketë ekranin të cilin do ta krijojë rivali i Apple, Samsung. Apple pritet të fillojë përdorimin e ekraneve në cilësinë ...

Read More »
Friend: loi bai hat,solar movie,games for girls,