Home / Teknologji (page 18)

Teknologji

Apple mund të krijojë një iPhone të lirë

Applë është duke u munduar të vendos nëse ia vlen ta prodhojë një model më të lirë të iPhone, për ti rritur shitjet në vendet me ekonomi më pak të zhvilluara, si dhe të ri-marrë pjesë të tregut të cilat i ka humbur nga telefonat më të lirë të cilët ...

Read More »

Rrjedhin pamjet e fundit të BlackBerry z10

Me sa duket nuk do të duhet të presim edhe shumë gjatë për t’i parë modelet e reja të telefonave BlackBerry 10, të cilët do të lansohen më 30 janar, së bashku me versionin e ri të sistemit operativ BlackBerry 10 OS. Mirëpo, për t’i ilustruar edhe më mirë modelet ...

Read More »

Plaçkitet dyqani i “Apple” në Paris natën e Vitit të Ri

Vjedhës të armatosur kanë hyrë me dhunë në dyqanin qendror të “Apple” në Paris natën e ndërrimit të moteve, duke vjedhur mall në vlerë prej rreth 1 milion eurove. Policia ka thënë se katër persona të maskuar kanë hyrë me dhunë në dyqan, duke marrë me vete shumë iPhone, iPad ...

Read More »

Dy smartphonë nga Sony

Disa fotografi të smartphonëve të ardhshëm të Sony-t kanë filluar të qarkullojnë nëpër internet. Modelet Xperia Z “Yuga” dhe Xperia ZL “Odin”, të cilat u shfaqën në ueb-faqen e Sony-t, na dhanë shpresë së gjiganti japonez më në fund po lason në treg një telefon që i shkon për emri. ...

Read More »

NASA përplas dy satelitë në hënë

Agjencia hapësinore e SHBA-së, NASA ka komanduar përplasjen mes vete të dy satelitëve pa njerëz, në një mal afër polit verior të hënës.  Pajisjet hapësinore binjake, të quajtura “Ebb” dhe “Flow,” kanë kryer një mision të gjatë më shumë se një vit, që përfshinte fluturimin rreth hënës për të mbledhur ...

Read More »

TELEFONI INTELIGJENT ME DY EKRANE

Një telefon inteligjent me dy ekrane – njëri prej të cilëve përdor teknologjinë e-ink (bardh e zi) – është njoftuar nga një kompani ruse. Yota thotë se duke pasur një ekran të dytë që përdor pak energji do të ndihmojë përdoruesit të qëndrojnë në koherencë me të gjitha përditësimet e ...

Read More »

Pasardhësi i telefonit të famshëm të Samsung, Galaxy S3, nuk do të shfaqet

Edhe pse shumë njerëz dhe shumë media presin që Samsung të lansojë modelin e ri të telefonit, Galaxy S4 në edicionin e ardhshëm të CES, duket se një gjë e tillë nuk do të ndodhë. Nuk ka Samsung Galaxy S4 së shpejti në CES, Consumer Electronics Shoë gjatë muajit të ardhshëm, ...

Read More »

Google: Top 10 kërkimet e vitit 2012

Në vitin që po e lëmë pas, vëmendja e botës është lëkundur mes ngjarjeve tragjike, interesante dhe në disa raste edhe qesharake. Dhe padyshim se secila prej këtyre ngjarjeve ka kaluar nëpër klikimet e shumta të shfletuesve të internetit – duke filluar prej puthjes mbretërore në Angli, tek modeli i ...

Read More »

Samsungun paditet nga Ericsson

Një tjetër proces gjyqësor për patente për Samsungun. Kjo kompani tani është paditur në SHBA nga Ericsson, ndërsa lidhet me “patentet kyçe në teknologjitë mobile”. Ericsson është prodhuesi më i madh botëror i pajisjeve për rrjete pa tela, ndërsa ka edhe një numër të madh patentesh. Në këtë kompani thonë ...

Read More »

20 vjet nga “sms” i parë

Mesazhet telefonike, të njohura ndryshe si “sms”, mbushën ditën e hënë 20-vjetorin e tyre të “lindjes”.  Mesazhi i parë në histori, në përdorimin e telefonëve celularë, u nis në rrjetin “Vodafone”, në Britaninë e Madhe, në datën 3 dhjetor 1992. Që prej atëherë, kjo mënyrë komunikimi ka fituar një popullaritet ...

Read More »
Friend: loi bai hat,solar movie,games for girls,