Home / Teknologji (page 20)

Teknologji

Galaxy S3 bëhet celulari më i populluar në botë

Kompania Koreano-Jugore Samsung mund të ketë humbur nëpër gjykata betejat me Apple, por ka dalë fituese në tregje. Smartfoni Samsung Galaxy S III i ka rrëmbyer nga ‘duart’ e Apple-s popullaritetin eiPhone. Sipas të dhënave nga Strategy Analytics, në tre-mujorshin e tretë të këtij viti, Galaxy S III ka qënë më i shituri. Madje edhe ...

Read More »

KUJDES ÇKA PUBLIKONI NË FACEBOOK! (VIDEO)

Jeni të lumtur dhe doni të ndani një lajm me miqtë në Facebook? Doni të shani burrin që harroi përvjetorin, apo do shfryni nervat me shefin që nuk u dha leje? Para se t’i shkruani këto gjëra në Facebook, është mirë të mendoheni pak. Rrjeti social është një regjistër i ...

Read More »

Samsung dhe Apple pritet të ndërprejnë bashkëpunimin mes veti

Apple dhe Samsung janë të përfshira në një numër të çështjeve gjyqsore nëpër botë, ku secila prej dy kompanive akuzon tjetrën rreth shkeljes së patënteve. Megjithatë, dy gjigantet e prodhimeve teknologjike janë të përfshira gjithashtu edhe në biznes me njëra tjetrën përderisa Samsung prodhon disa pjesë të pajisjeve të Apple ...

Read More »

Kosovë, shpikja e familjes Vranovci

Njerëzit që besojnë në ëndrrat e tyre edhe i realizojnë ato. E tillë është hitoria e Sali dhe Veton Vranovcit nga qyteti i Pejës, që pas tre vitesh punë ia dolën të ndërtojnë një makinë.  Mos prisni të shikoni ndonjë perfeksion industrial, por puna e familjes Vranovci është vërtetë unike. ...

Read More »

ÇDO VIT PRODHOHEN 3 MILIARDË USB

USB-ja është përshkruar shpesh si e gjithëpranishme dhe sigurisht është e arsyeshme. Akronimi është Universal Serial Bus dhe qëllimi i USB-së është që të lidheni me një kompjuter. Nga programuesit te përdoruesit e thjeshtë të kompjuterëve, të shohësh një produkt me lidhës USB-je i jep njeriut një ndjesi të ngrohtë ...

Read More »

Mbroni fëmijët tuaj nga grabitqarët e internetit

Për prindërit, interneti mund të jetë si ecja nëpër një fushë të minuar Përderisa interneti ua mundëson fëmijëve lirinë për të krijuar shoqëri, të luajnë lojëra dhe zgjedhin detyra shtëpie duke shtypur një buton të vetëm, ai mund të sjellë edhe rrezik potencial nga grabitqarët online që të realizojnë pazaret ...

Read More »

Rregulloni fotografitë në internet

Për përpunimin e fotografive nuk është e domosdoshme të keni të instaluar Photoshop. Shërbimet online për këtë qëllim janë avancuar aq shumë sa që ofrojnë edhe përpunimin e fotografive – dhe atë në të shumtën e rasteve pa pagesë. Ja disa programe që mund t’ju lehtësojnë përpunimin e fotografive. Snipshot  ...

Read More »

Biçikleta gjigande e saldatorit kinez

Li Lianzhi ka ndërtuar një biçikletë si ato të shekullit XIX, me një rrotë të parme gjigande. Mjeti i ri i transportit të këtij fermeri kinez është 2.7 metra i gjatë dhe 2 metra i lartë.  Saldatori nga Guanxi ka harxhuar 20 ditë dhe 700 dollarë për të ndërtuar këtë ...

Read More »

Këto gjëra iPhone 5 ende nuk mund t’i bëjë

Edhe pse sapo i është prezantuar publikut të gjerë, iPhone 5 megjithatë nuk vjen në treg me disa gjëra të caktuara të cilat me siguri që do t’i gëzonin përdoruesit e saj. Bëhet fjalë gjërat të cilat “Apple” ende nuk mund t’i bëjë, ndërsa konkurrenca po. Pra, në vend që ...

Read More »

Kloni i iphone 5 tashmë shitet në Kinë

Celulari i ri i mençur iPhone 5, që u prezantua mbrëmë në Sa Fracisco dhe që aq shumë është i pëlqyer, tashmë mund të ballafaqohet me sfidën në Kinë – edhe pse akoma nuk ka dalë në publik.Sipas GizChina, së fundi GooPhone zbuloi telefonin e vet në fundin e muajit ...

Read More »
Friend: loi bai hat,solar movie,games for girls,