Home / Teknologji (page 21)

Teknologji

APPLE PREZANTON IPHONE 5-SHIN

Kompania Apple ka prezantuar sot iPhone 5-shin. Modeli i ri i pajisjes telefonike vjen më i hollë dhe më i fuqishëm.Shefi i marketingut të Apple-it, Fill Shiller, e ka quajtuar atë një “thesar absolut”.Shiller tha se iPhone i ri peshon vetëm 112 gramë,njofton rel. Analistët presin që Apple të shesë ...

Read More »

SAMSUNG GALAXY S3 TEJKALON IPHONE 4S NË SHBA

Sipas kompanisë së analizave Canaccord Genuity, në Gusht Samsung me modelin S3 për herë të parë ka kaluar Iphone 4S dhe tani është më i shituri në SHBA. Iphone 4S ishte “smartphone” më i shitur në SHBA që nga lëshimi në treg, në tetor të vitit të kaluar. Mirëpo rënia ...

Read More »

PARKOJENI MAKINËN BRENDA NË APARTAMENT

Të jetosh në qytet është bukur, por të parkosh makinën në një garazh është një dizavantazh. Nëse shkoni në Singapor, mund ta parkoni makinën edhe në dhomën e ndenjës. Pse? Sepse s’duhet të keni asnjë çast ndarjeje nga makina juaj, sidomos kur ajo është Lamborghini Aventador. Atë mund ta parkoni ...

Read More »

Facebook – fshirja e asaj që është fshirë

Me vite përdoruesit e Facebook ankohen për pamundësinë e fshirjes komplete të fotografive nga ky shërbim. Edhe pse është e mundshme të fshihet fotografia nga profili personal ajo ende mbetet e ruajtur në server. Çdo kush me URL të duhur ka mundur të arrijë deri te fotografia. Pra fotografitë kanë ...

Read More »

NASA bëhet me rival

Ndoshta bota nuk do të dëgjojë më vetëm një emër kur bëhet fjalë për hapësirën, pasi së fundi mësohet se India do të dërgojë një mjet hapësinor në Mars vitin e ardhshëm. Kryeministri i Indisë, Manmohan Singh deklaroi se dërgimi i një mjeti hapësinor pa astronautë në Mars përbën një ...

Read More »

Avioni që arrin 6 500 kilometra në orë

Avioni i parë hipersonik do të zhvillojë testin e tij të parë mbi Oqeanin Paqësor, me synimin që të arrijë një shpejtësi gjashtë herë më të lartë se ajo e zërit. Një mjet i tillë do të ishte në gjendje që të përshkonte distanca si Paris-Nju Jork në vetëm një ...

Read More »

Samsung, laptop në 3D

Samsung ka njoftuar se kompania ka azhurnuar serinë e saj të laptopëve të serisë Seris 7 Gamer, të cilët tani e tutje do të kenë të integruar edhe teknologjinë tri-dimensionale. Sipas njotimit, laptopët e Samsung në 3D vijnë në ngjyrë të verdhë, ndërsa karakteristika kryesore e këtij modeli me siguri ...

Read More »

Samsung prezanton Galaxy Tab 2 Student Edition

Samsung ka lansuar versionin e ri të fabletit të saj Samsung Galaxy Tab 2, edicionin për student, i cili pak a shumë është e njëjta pajisje vetëm se vjen me disa karakteristika shtesë. Samsung Galaxy Tab 2 Student Edition vjen me ekranin e ndjeshëm në prekje me 7 inç, rezolucionin ...

Read More »

iPhone 5 del në vjeshtë?

Nëse jeni adhurues i telefonave të Apple, atëherë duroni edhe pak kohë derisa në treg të paraqitet modeli i ri i iPhone, i cili do ta pasojë versionin e fundit, iPhone 4S. Gjenerata e gjashtë e iPhone është në përgatitje, thuhet sipas një portali japonez, i cili njihet për besueshmërinë ...

Read More »

10.07.2012/09:25 – E MartëShpërndaje0Windows 8 do të dalë në treg në fund të tetorit

Korporata Microsoft ka njoftuar se sistemi operativ Windows 8 do të jetë në dispozicion të konsumatorëve nga fundi i tetorit. Njoftimi u bë në konferencën vjetore të gjigantit të programeve kompjuterike në Toronto. Menaxheri i komunikimeve Brendon LeBlank tha se Windows 8 do të jetë në dispozicion në 109 gjuhë ...

Read More »
Friend: loi bai hat,solar movie,games for girls,