Home / Teknologji (page 8)

Teknologji

wrinkledfingers-720x480-780x439

Përse ju rrudhen gishtat në ujë?

Të gjithë e dimë se trupat tonë janë kompleks, të ndërlikuar dhe fascinuar sepse na mbajnë të shëndetshëm dhe të sigurt çdo sekondë të jetës sonë.  Trupi na mbron nga çdo dëm potencial edhe përmes veprimeve më të thjeshta, siç është teshtima apo gogësima. Trupi e ka mekanizmin e vet ...

Read More »
x3-laptop-1-780x439

HP dhe Microsoft me një super-model të ri të telefonit

Përqindja e tregut të telefonave Windows 10 është mjaft e vogël në krahasim me iOS dhe Android. Megjithatë, kjo nuk do të thotë që Microsoft dhe partnerët e saj janë gati të dorëzohen. Sipas disa thashethemeve të fundit, HP dhe Microsoft mund të jenë duke bashkëpunuar për të sjellur një ...

Read More »
boror-780x439

Çfarë përfitimesh sjell konsumimi i boronicës?

Frutat janë përbërësit kryesorë për një organizëm sa ma të shëndetshëm të njeriut. Konsumimi i frutit të boronicës ka përfitime të mëdha, kryesisht nëse konsumohet në mëngjes. Nëse konsumoni një tas me boronica për mëngjes mund t’ju ndalojë lodhjen deri pasdite. Kërkimet kanë zbuluar përfitimin e madh të këtij fruti pasi ...

Read More »
samsung-zbulon-ccedil-udin-euml-e-cila-do-ta-b-euml-j-euml-telefonin-super-t-euml-holl-euml-internetin-100-her-euml-m-euml-t-euml-shpejt-euml_hd-780x439

Samsung hyn në vetura, blen Harman për 8 miliardë dollarë

Samsung ka njoftuar kohëve të fundit se është në bisedime me Harman për blerjen e kësaj kompanie, në një marrëveshje që do të kushtojë 8 miliardë dollarë. Harman është e njohur për shërbimet e komunikimit në vetura dhe deri tani ka bashkëpunuar me prodhuesit më të mëdhenjë të veturave si ...

Read More »
1-18-780x439

Nuk ka më vuajtje! iPhone 8 do të mbushet me wireless

Së shpejti nuk do të keni nevojë që të përdorni mbushës tradicional me kabllo për të mbushur iPhone-in tuaj. “Foxconn”, një kompani kineze që furnizon me pjesë iPhone, raporton se është duke testuar një modul për mbushje me wireless për iPhone 8 i cili do të lançohet vitin e ardhshëm, ...

Read More »
google_chrome-780x439

Google Chrome ia 300 milionë përdorues rivalit Microsoft

Një nga produktet më të suksesshme të Google përveç motorit të kërkimit, është padyshim shfletuesi i saj, Chrome. Dhe 2016 ishte një vit epik për Chrome, i cili pati rritje të jashtëzakonshme në llogari dhe dëm të Internet Explorer. Edhe shfletuesi i ri i Microsoft-it, Edge, që është integrar në ...

Read More »
safari-ios-780x439

Qasja në internet: Pajisjet mobile përfundimisht i kalojnë ato desktop!

Ishte vetëm një çështje kohe dhe ka ndodhur më në fund. Përdorimi i internetit nga pajisjet mobile në mbarë botën ka tejkaluar përfundimisht lidhjen tradicionale me internet përmes kompjuterëve desktop. Rezultatet vijnë me anë të një raporti nga StatCounter, që thotë se 51.2 për qind e përdorimit të internetit në ...

Read More »
techstitution-780x439

Techstitution – teknologji për institucione dhe për të mirën publike

Sot nuk ka shumë zgjidhje teknologjike që ndihmojnë institucionet të bëhen më efikase dhe jetën e njerëzve më të lehtë. Ne besojmë se në qoftë se i bashkojmë forcat së bashku me komunitetin mundemi të ndihmojë që të sjellim përmirësime sado pak të vogla në këtë drejtim. Ideja kryesore mbrapa ...

Read More »
ap_resize-780x439

Sony po vjen me dy telefona të ri në MWC?

Thashethemet e kohëve të fundit bëjnë të ditur se Sony do të sjell dy telefona të ri në kongresin teknologjik, Mobile World Congress 2017. Ky lajm nuk është një risi e veçantë pasi që edhe më herët Sony ka lansuar pajisje të reja në këtë ngjarje. Kështu, i bie që ...

Read More »
s8

Samsung Galaxy S8 vjen me ekran të plotë pa korniza dhe sensorin optik

Samsung thuhet se është duke punuar në modelin e ardhshëm të telefonit të saj – Galaxy S8, ndërsa tashmë në internet janë përfolur shumë specifika të telefonit të ri të kompanisë jugkoreane. Sipas një thashetheme të re, Galaxy S8 thuhet se do të vijë me një sensor optik për gjurmë ...

Read More »
Friend: loi bai hat,solar movie,games for girls,